Uşak Yarenbaşı olarak da bilinen Ahmet Aydın Karaağaç Mahalle konağında gerçekleştirilen kutlamayla ilgili olarak şunları söyledi : “ Biz kültürümüzün kaybolmamasını istiyoruz, bahaneyle yöresel kıyafetleri torun, torba, oğlan, kız, akraba, hepsine giydirdik, 70-80 kişilik bir katılım vardı. Biz tabi evlilik yıldönümlerine her yıl düzenli bir şekilde kutlayamıyoruz ki, sonuçta torun torba bir araya gelinci bir defa yapalım düzgün bir şey yapalım dedik. Hem eski fotoğrafı hem yeni fotoğrafı pastaya koyduk ve 40 yıllık farkı gördük”

WhatsApp Image 2023-05-19 at 12.10.06

Uşak Yarenbaşı Ahmet Aydın, kutlamada annesi Hatice Aydın (83), Eşi Fatma Aydın (60), gelini Refike Aydın (33) ve  torunun Cemile Aydın (13)’ dan oluşan dört kuşağı geleneksel giysilerle bir karede buluşturdu.

WhatsApp Image 2023-05-19 at 12.10.04 (1)

Kutlamaya aile fertleriyle birlikte Türk Halk Müziği Yaren grubunun da katıldığını söyleyen Ahmet Aydın gruplarının 11 aileden oluştuğunu ve evlerde 15 günde bir toplanıp meşk ettiklerini belirtti. Aydın ayrıca bu günlerde ev sahibine grup olarak 2 çeyrek altın  hediye ettiklerinin altını çizdi.

WhatsApp Image 2023-05-19 at 12.10.05

Banaz’da geleneksel kültürün yaşatılması noktasında da çalışmaları olan Aydın, ulusal televizyonların bu anlamda başvurduğu kişilerden bir tanesi. Ancak gelen televizyon ekiplerinin ağırlanması noktasında yalnız kaldığını vurgulayan Aydın Uşak’ın tanıtımının söz konusu olduğu bu tür etkinliklerde Uşak Valiliği, Uşak Belediyesi gibi kurumların  elini biraz taşın altına koymasını istedi.

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ