UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Açıklamasında sigaranın sağlığa olan zararları hakkında bilgiler veren Kurnaz her yıl 8 milyondan fazla insan tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlattı. Kurnaz: “ Uşak Kanserle Savaş Derneği olarak tüm tütün kullanıcılarına sesleniyoruz;  Tütün kullanımını bırakarak hem sağlığınızı, hem sevdiklerinizin sağlığını, hem cebinizi, hem de çevrenizi koruyabilirsiniz.’’ İfadelerini kullandı. 


Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ile mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anıldığı bilgisini veren Kurnaz: “ Bu gün,  sigara kullanma alışkanlığı olan insanların sigaranın zararları konusundaki bilgilerini artırmak suretiyle, insanların sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına sebep olacak birtakım davranış değişikliklerine sebep olmaktır. Başka bir ifade ile “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktadır.” Dedi.

“65  BİN ÇOCUK PASİF İÇİCİLİĞE BAĞLI HASTALIKLAR NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR”
Her yıl 8 milyondan fazla insan tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan Kurnaz konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı: “ Tütüne bağlı ölümlerin çoğu, tütün endüstrisinin yoğun reklam ve pazarlama taktiklerinin hedefi olan düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelmektedir.
Tütün, sigara içmeyen ancak pasif içici olanlarda da birçok hastalığa ve ölüme neden olmaktadır. İkinci el duman maruziyeti (pasif içicilik) yılda 1,2 milyon insanın ölümüne yol açmaktadır. Tüm çocukların yaklaşık yarısı tütün dumanıyla kirlenmiş hava solumakta ve her yıl 65 000 çocuk pasif içiciliğe bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Hamileyken sigara içmek, bebekler için yaşam boyu çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Sadece sigara değil, ısıtılmış tütün ürünleri ve elektronik sigaralar da tütün içerir ve kullanıcılarını kanser yapıcı ve sağlığa zararlı toksik gazlara maruz bırakır.”
HABER MERKEZİ
 

Editör: Duygu Bekmezci