Özel bir şirkette çalışan Serkan Yıldız boş zamanlarında dağlarda, ücra köşelerde, doğa araştırması, doğal taş araştırması, doğa fotoğrafçılığı yapıyor, o bölgeye ait endemik bitkilerin ve hayvanların fotoğraflarını çekiyor. Gezdiği yerlerde eski dönemlere ait buluntulara rastladığını anlatan Yıldız önceleri bunlara fazla önem vermediğini ancak sonraları kendisinde merak oluştuğunu söyledi. Yıldız, Blaundus’a yaklaşık 8 kilometre mesafede bu kente su taşındığını düşündüğü antik bir kuyu ve su yolu keşfetti.

WhatsApp Image 2023-08-16 at 09.55.17 (1)

O dönemde Blaundus ve çevresinde birçok insan yaşadığını anlatan Yıldız ; “ Kalelerin de dışında yaşayan bir çok insan vardı, çiftçisi vardı, askeri vardı, levazım vardı, her işle uğraşan insanlar mutlaka vardı. O dönemde o bölgede elle kazılan yaklaşık 12-15 metrelik su kuyularından 9-10 kilometre mesafeye boru çekilerek su taşındığını düşünüyorum. Tabi mutlaka araştırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-08-16 at 09.55.17 (2)

Yıldız, bölgede topraktan yapılmış su borularının bulunduğunu bunun birkaç parçasının gün yüzüne çıktığını söyledi. Yıldız ayrıca dere kenarına yapılan duvarların bazı yerlerinin orijinalliğini koruyarak günümüze kadar ulaştığını da sözlerine ekledi.

WhatsApp Image 2023-08-16 at 09.55.17

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ

Editör: Zülal Karadedeli