Uşak Kanserle Savaş Derneği Başkanı Mehmet Kurnaz Kasım Ayı Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı  nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı. Kurnaz açıklamasında kanser hastalığının gün geçtikçe arttığına değinirken Akciğer kanserinin önemini vurgu yaptı. Kurnaz kanserin belirtileri ve kanserden korunmak için alınması gereken önlemler hakkında da bilgiler verdi.

WhatsApp Image 2023-11-15 at 09.16.12 (1)

Kanser hastalığının maddi ve manevi olarak uzun süre mücadele gerektiren bir hastalık olduğuna dikkat çeken Kurnaz her geçen gün daha fazla insanın bu hastalığın pençesine düştüğünü hatırlattı. Hastalığın cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilediğini belirten Kurnaz ; “Kanserde benzer seyrin devam etmesi halinde, 2040 yılında 29,5 milyon yeni vakanın ortaya çıkması ön görülmektedir. Yapılan tahminler, önümüzdeki yıllarda gelişecek olan kanser olgularının önemli bir bölümünün az gelişmiş ülkelerde ortaya çıkacağını ortaya koymaktadır.

Çalışmaların gösterdiği gibi Dünya genelinde erkekler arasında en sık görülen kanser türü akciğer kanseri iken kadınlarda 3. sırada yer almakta ve önemini korumaktadır. 2020 yılında dünyada 2.2 milyon yeni vakanın ortaya çıktığı ve Akciğer kanserine bağlı 1.8 milyon ölümün gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Son resmi verilere göre (2017 yılı) ülkemizde kanser sıklığı erkeklerde yüz binde 259,2 kadınlarda ise yüz binde 187,0 olarak gerçekleşmiştir. Bir yıl içerisinde 180 bin 288 kişi kanser teşhisi almıştır.

    Akciğer kanseri, gerek dünyada gerekse ülkemizde kanser kaynaklı ölümlerin en yaygın nedenidir. Ülkemizde erkeklerde trakea, bronş ve akciğer kanseri en sık izlenen kanserler içerisinde ilk sırada yer alırken, kadınlarda en sık görülen 4. kanser türü olmuştur. Erkeklerde tütün ve tütün ürünlerine bağlı kanserler arasında tütün kullanımına atfedilen vaka sayısı 16 bin 781 olarak tahmin edilmekte olup tütüne bağlı kanserler özellikle erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir.” Dedi

AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kurnaz akciğer kanserlerinin en sık görülen belirtilerini şu şekilde sıraladı;

1- Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük, 

2- Öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak

3- Derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı,  4 -İştahsızlık, halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı, 

5 -Ses kısıklığı,

6 -Nefes darlığı,  

7 -Sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonları.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Her hastanın farklı olduğunu dolayısıyla tedavide de farklılıklar gösterebileceğini aktaran Kurnaz tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktörün etkili olduğunun altını çizdi.

Kurnaz hastalığın nasıl tedavi edildiği hakkında şu bilgileri verdi ; “Multidisipliner bir çalışma gerektiren bu tedaviler; cerrahi, hedefe yönelik tedaviler radyoterapi, kemoterapi gibi farklı seçenekleri içermektedir. Bu nedenle özellikle 55 yaş ve üzeri, uzun süreli sigara içme öyküsü olan kişilerin en az yılda bir kez doktor kontrolleri ile değerlendirilmesi ve riskli vakaların akciğer kanseri açısından radyolojik taramalarının yapılması “erken tanı” konması açısından önem taşımaktadır. Unutmayalım ki erken teşhis hayat kurtarır.  Bana olmaz dememeli ve yaş gruplarına göre düzenli bir şekilde kontrollerimizi yaptırmalıyız”

HABER MERKEZİ