Şirketten yapılan açıklamaya göre, veriler, engelli adayların eğitim fırsatlarıyla desteklenmesi gerektiğini ortaya koyarken, önyargıların da kırılması gerektiğini gösterdi.

Araştırmayla engelli adayların iş hayatında en çok karşılaştığı zorlukları gün yüzüne çıktı.

Adayların yüzde 72'si "Toplumsal önyargı ve ayrımcılık en sık karşılaştığım zorluk" dedi. Bunun yanı sıra adayların yüzde 29’u iletişim, yüzde 27’si de altyapı ve uyumluluk konusunda iş hayatında sıkça zorlukla karşılaştığını belirtti. Adayların yüzde 45'inin yetkinliklerini ve kendilerini geliştirebilecekleri iş fırsatı aradığı görüldü.

Zorluk yaşadıkları konuların yanı sıra iş hayatını kendileri için kolaylaştıran konuları da belirten adaylar, iş hayatında engelli dostu iş kültürü, destekleyici politikalar ve esnek çalışma saatleri konularını önceliklendiriyor. Engelli adaylar işverenleri değerlendirirken bu kriterleri de gözetiyor.

Araştırmaya göre işverenler engelli çalışan istihdamı konusunda zorluk yaşıyor. Araştırmaya katılan şirketlerin yaklaşık yüzde 55'i, yasa gereği belirlenen engelli çalışan sayısında alt sınıra ulaşamadıklarını belirtti.

Engelli aday istihdam etme başlığında işverenlerin karşılaştığı zorlukların başında ise yetkinlik geliyor.

İşverenlerin yüzde 67'si aradığı pozisyon için uygun yetkinliklere sahip adayı bulmakta zorlandığını belirtirken, yüzde 33'ü performans endişesi taşıyor.

Engelli adayların kariyerlerinde yükselme fırsatlarını daha zor yakaladıkları görülüyor. Veriler, yönetici pozisyonunda çalışan her 264 kişiden sadece 1'inin engelli olduğunu söylüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kariyer.net Üst Yöneticisi (CEO) Fatih Uysal, şirket olarak her zaman iş yaşamındaki fırsat eşitsizliklerini azaltmak için çalıştıklarını belirterek, bu doğrultuda engelli adayların daha fazla istihdam fırsatı yakalamasını sağlamak için uzun süredir işverenlere engelli adaylar için ücretsiz ilan yayınlama hakkı verdiklerini aktardı.

Aday havuzuna erişimi ve özgeçmiş görüntülemeyi ücretsiz sağladıklarını kaydeden Uysal, "Bu konuda daha fazlasını yapmak istediğimiz için de #KariyerdeEngelleriAşıyoruz dedik. Proje kapsamında yaptığımız araştırma bize gösterdi ki hem adayların hem işverenlerin 'yetkinlikler' konusunda beklentileri var. Bu noktadan hareketle adaylara ilk etapta Özgeçmiş Düzenleme, Mülakat Eğitimi ve İş Hayatında İletişim eğitimleri vermeyi planladık. İlerleyen süreçte Mesleki Yetkinlik Eğitimi vermeyi planlıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Uysal, kariyerde engelleri aşmak için sadece işverenlerin ve adayların değil, toplum olarak farkındalığın artırması gerektiğine işaret ederek, "Projemizle hem işverenlerin hem de adayların ihtiyaçlarını karşılayacak fırsatlar yaratmayı, böylelikle iş hayatında karşılaşılan engelleri ortadan kaldırmaya destek olmayı amaçlıyoruz. Çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkeleri doğrultusunda, toplumun her kesiminden bireyin kariyer hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmayı hedefliyoruz." açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA