Uşak Tarım İl müdürlüğü ve Damızlık Birliği arasında Uşak il Geneli Sığır cinsi hayvanların küpelenmesi ve kayıt altına alınması protokolü imzalandı. Konuya ilişkin açıklama yapan Uşak İl Tarım ve Orman Müdürü Serkan Bilir : “Uşak Tarım İl müdürlüğü ve Damızlık Birliği arasında Uşak il Geneli Sığır cinsi hayvanların küpelenmesi ve kayıt altına alınması protokolü imzalanmıştır Küpeleme Uşak Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılacaktır ilimize Ülkemize hayırlı uğurlu olsun He şey Uşak üreticisi için” ifadelerini kullandı. 
Uşak Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Yılmaz da konuya ilişkin yaptığı açıklamada protokolün Uşak’a hayırlı olmasını diledi. Başkan Yılmaz hizmetin ücretsiz olarak verileceğinin de altını çizdi. 
Buzağı yeni doğan yetiştirici birliğin şubelerine telefon ederek bildiri yapacak ve damızlık sığır yetiştiricileri birliğine bağlık ekipler üreticinin ayağına giderek burada yeni doğan buzağılarını küpeleyerek kayıt altına alacak. 
KULAK KÜPESİ NE ZAMAN TAKILIR?

Whatsapp Image 2024 07 04 At 17.03.54
Buzağılara doğumdan itibaren en geç 20 gün içinde küpe takılmalıdır. Kuzu ve oğlaklar ise doğumdan itibaren 6 ay içerisinde, eğer hayvanlar işletmeden ayrılacaksa da ayrılmadan önce mutlaka küpe takılmalıdır. Buzağısı küpelenen yetiştiricilerin 14 gün içinde T.C. kimlik numaraları ile İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurarak hayvanlarının pasaportlarını almaları ve buzağı desteği için gerekli işlemleri yaptırmaları gerekmektedir.
HAYVANIN KÜPESİ DÜŞTÜĞÜNDE NE YAPILMALIDIR?

Whatsapp Image 2024 07 04 At 17.03.55 (1)
Hayvanınızın küpelerinin düşmesi ya da numaralarının silinmesi halinde 28 gün içinde İl/İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekiyor. Küpelerin yerine aynı numaralı yeni küpeler görevliler tarafından takılıyor.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ