UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Murat Dağı’nda altın madeni açmak için  2022 yılında yeniden Bakanlık'a başvuruda bulunan firmanın ÇED dosyası 2023 yılında Bakanlık'ın sitesinde 10 günlük askıya çıkarılmış; ancak binlerce itiraz dilekçesi üzerine Bakanlık ÇED dosyasını iptal ettiğini açıklamıştı.

ÇED’E KARŞI YİNE BİRLİK OLUNDU

Murat Dağı Yok Olmasın Platformu sözcüsü Funda Öz Akcura o şirketin  Murat Dağı Karaağaç'ta altın madeni ÇED iptali üzerine Bakanlık'a dava açtığını bildirdi. Bilirkişinin sahada keşif yaptığını ileri süren Akcura: “Köylerin haberi de dün sabah oldu. İki üç saat gibi kısa sürede köy muhtarları müthiş organize oldu. Belediye başkanı, milletvekilleri, çevre şehircilik müdürlüğü telefon bombardımanına tutuldu. Sonuçta Gediz Belediye Başkanı ile köy muhtarları hep birlikte keşfe gittiler ve madeni açtırmayacağız dediler.” Şeklinde konuştu.

“BAKANLIK'IN YANINDA ŞİRKETE KARŞI MÜDAHİL OLMASI İÇİN GEREKENİ YAPACAĞIZ”

Bundan 5 yıl önce  başta Uşak, Kütahya, Gediz, Eskişehir belediyeleri ve köy tüzel kişileri olmak üzere 60' yakın tüzel ve özel kişi Bakanlık'a dava açıp kazandığını hatırlatan Akcura: “ Bugün Murat Dağı Yok Olmasın Platformu olarak, 2019'da davacı olan herkesin, bugün Bakanlık'ın yanında şirkete karşı müdahil olması için gerekeni yapacağız. Önümüzdeki günlerde sizlere bir basın toplantısı ile ayrıntılı bilgi vereceğiz.” Dedi

“GÜNLÜK 7 TON DİNAMİT PATLATACAK BU BÖLGEDE YAĞIŞI YARATAN UNSURLARI VE SUYU YOK EDER”

Akcura konuyla alakalı olarak 2 yıl önce yaptığı acıkmada şu ifadeleri kullanmıştı: “Anadolu Export firması yetkilileri ÇED raporunda bölgede sadece birkaç çeşme olduğuna dair iddialarla konuyu gündeme getirdi. Murat Dağı’nın Ege Bölgesi’nin yaşam kaynağı olduğunu madencilikten muaftır. Biraz aklı ve vicdanı olan hiç kimse bu dağ için böylesi bir ÇED dosyası hazırlamazdı. Bu yıl dediler ki bu sefer siyanür kullanmayacağız’ umurumuzda değil. Çünkü 212 bin ağacı kesip bu bölgeyi ağaçlardan temizleyeceğiz diyorlar. Hayata düşman bir ÇED dosyası bu. 5 yılda günlük 7 ton dinamit patlatacak bu bölgede yağışı yaratan unsurları ve suyu yok edecek"

Kaynak: HABER MERKEZİ