UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Mesajında Miraç Kandili hakkında detaylı bilgiler veren Müftü Çakır; “Miraç olayının bizler için en önemli sonuçlarından birisi şüphesiz ki, dinin direği olan namazdır. Namaz, bize bir miraç hediyesidir. Onun içindir ki, namaz, müminin miracı olmuştur.” İfadelerini kullandı.

Müftü Burhan Çakır Miraç gecesinin muhteviyatı hakkında şu bilgileri verdi: “6 Şubat Salı gününü Çarşamba’ya bağlayan gece Mübarek Miraç Kandilidir. Miraç Kandili, Miladi 623 yılı Receb Ayının 27. gecesi Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimizin, gecenin bir anında Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya, oradan da göklere seyahat ettirildiği mübarek bir gecenin adıdır. Bu konuda Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Allah'u Teâlâ İsra Suresi 1. Ayet-i Kerimesinde “Kulu Muhammed'i bir gece Mescid-i Haram'dan kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah'ın şanı yücedir. Doğrusu O, işitir ve görür." buyurmuştur. Yüce Rabbimizin sonsuz kudretiyle bazı ayetlerini Peygamberimize gösterdiği Miraç hadisesi, Allah'ın sevgili Resulünden başka hiç kimseye nasip olmayan ilahi bir ihsandır. Yüce Peygamberimiz için pek büyük şan ve şerefle dolu olan Miraç mucizesi, biz Müslümanlar için de ilahî rahmet ve lütuflarla doludur. Peygamber Efendimizin, Hz. Hatice ve Ebu Talib’in vefatıyla derin bir hüzün yaşadığı ve Mekke’de Müslümanlar için hayatın iyice zorlaştığı bir dönemde gerçekleşen bu mucize, Allah’ın müminlere inayetinin ve merhametinin bir tecellisi ve bir inşirah vesilesi olmuştur. Risaletin en zor zamanlarında Peygamber Efendimiz ve müminler, bu kutlu yükselişle güven, kararlılık ve teselli bulmuşlardır. Peygamber Efendimizin şahsında tecelli eden ve müminler için ilahi bir armağan olan miracın bugüne bakan pek çok yönü vardır. Her şeyden önce Miraç, hayatın zorluk ve sıkıntıları karşısında sabır ve metanetle duran, iman ve istikametten taviz vermeyen müminlerin asla yalnız ve yardımsız bırakılmayacağının bir göstergesidir. Tevhit ve hakikat yolunda sebat edenlerin hiç ummadıkları anda nice ilahi lütuflara mazhar olacağının bir nişanesidir.”

MİRAÇ GECESİNDE MÜSLÜMANLARA 3 MÜJDE VERİLDİ

Miraç mucizesinde Müslümanlara verilen 3 müjde verildiğini hatırlatan Müftü Çakır konuya ilişkin şu şekilde konuştu: “Bunlar; 1- Beş vakit namaz 2- Bakara Suresinin son iki ayeti 3- Peygamberimizin ümmetinden Allah'a şirk koşmayan her Müslüman'ın neticede cennete gireceğidir. Miraç olayının bizler için en önemli sonuçlarından birisi şüphesiz ki, dinin direği olan namazdır. Namaz, bize bir miraç hediyesidir. Onun içindir ki, namaz, müminin miracı olmuştur. Nasıl ki, yüce Peygamberimiz Miraç'ta vasıtalardan arınmış olarak Rabbi ile karşı karşıya geldi ise, mümin de namazda vasıtasız olarak doğrudan doğruya Rabbinin huzuruna çıkar; sadece O'na kulluk etme ve sadece O'ndan yardım isteme fırsatı bulur. Eğer mümin, günde beş vakit namazını dikkatle ve huşu içerisinde kılacak olursa o namaz onun için bir miraç olur, kul onunla Hakka gidilecek güzel bir yol bulur. Bu kutlu zamanın senei devriyesini idrak ettiğimiz bugünlerde çevresinin mübarek kılındığını bizzat yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in beyan ettiği Mescid-i Aksa’ya baskınlar yapılmakta, insanların özgürlükleri ellerinden alınmakta, masum insanlar katledilmektedir. Kendini dünyanın efendisi gören sapkın bir zihniyet, haksız, hukuksuz ve insafsız saldırılarla Filistinli kardeşlerimizi topyekûn soykırıma maruz bırakmaktadır. Bu gece, yeryüzündeki bütün masum, mahzun ve mazlum gönüller adına kalplerimizi semaya açalım. İnsanlığın huzurunu tehdit eden her türlü şiddetin ve zulmün son bulması için ihlas ve samimiyetle Yüce Allah’a dua ve niyazda bulunalım. Dünyanın farklı bölgelerinde zulüm gören özellikle Gazzeli Müslüman kardeşlerimizi ve gerek sınırlarımızın içinde gerekse ötesinde vatanımız, milletimiz, devletimiz için mücadele veren kahraman evlatlarımızı dualarımızdan eksik etmeyelim. Bu kutlu zamanlar hürmetine tüm Müslümanlara inayet ve tüm şehitlerimize rahmet dileyelim. Miraç Kandili münasebetiyle başta Ulu Camimiz olmak üzere ilimizin bütün camilerinde akşam namazından sonra özel programlar düzenlenecektir. Tüm kardeşlerimizi Miraç Kandili programlarına ailece bekliyoruz. Rabbim cümlemizi rızasına uygun ameller işleyenlerden eylesin. Kandilimiz mübarek olsun.”

HABER MERKEZİ

Editör: Zülal Karadedeli