UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Elektrik dağıtım şirketi OEDAŞ’ın Ar-Ge birimi tarafından geliştirilen ‘Radyo Frekansı ile Kısmi Deşarj Tespiti’ projesi, 9. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen Düşük Karbon Kahramanları Ödül Töreni’nde ödüle layık görüldü. Türkiye’de bir ilk, dünyada ise sayılı örnekleri bulunan proje ile OEDAŞ yılda 164 bin 340 km yoldan tasarruf sağlamayı ve 42 bin 712 ton sera gazı salımını önlemeyi hedefliyor.

Elektrik dağıtım şirketi Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ), Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin desteğiyle düzenlenen 9. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen Düşük Karbon Kahramanları Ödül Töreni’nde ödüle layık görüldü. İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende OEDAŞ’a ödül getiren proje ise ‘Radyo Frekansı ile Kısmi Deşarj Tespiti’ oldu. 

“SÜRDÜRÜLEBILIR BIR GELECEK IÇIN ÇALIŞIYORUZ”
Ödüle ilişkin açıklamada bulunan OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, “Enerji dünyanın en önemli ihtiyaçlarından biri, bundan vazgeçme şansımız yok. Ancak enerji aynı zamanda dünyadaki en büyük emisyon kaynağı. Biz de enerji alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak 2030'a kadar operasyonel faaliyetlerimizde, 2040'a kadar tüm değer zincirimizde net sıfır olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyor, iklim değişikliği ile mücadele ve karbon ayak izimizi düşürmeye yönelik projeleri hayata geçiriyoruz. Bu yaklaşımın bir sonucu olan Radyo Frekansı ile Kısmi Deşarj Tespiti projemizin, ülkemizin bu alandaki en prestijli ödüllerinden birine layık görülmesinin mutluluğunu yaşıyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.  

ARIZALI DIREKLER SEYIR HALINDEKI ARAÇTAN TESPIT EDILEBILIYOR

Whatsapp Image 2024 05 08 At 13.32.19 (1)

OEDAŞ’ın Türkiye’de bir ilk, dünyada ise sayılı örnekleri bulunan Radyo Frekansı ile Kısmi Deşarj Tespiti projesi, kısmi deşarj arızası olan elektrik direklerinin tespitinde, direklerde tek tek mikrofon ile dinleme yapmanın önüne geçiyor. OEDAŞ Ar-Ge departmanının HEFE Enerji firması ile birlikte geliştirdiği, testlerinin ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) tamamlandığı sistemde, özel olarak tasarlanarak bir aracın üzerine monte edilen alıcı sayesinde arızalı direkler seyir halindeki araçtan tespit edilebiliyor. Tüm direklerde tek tek dinleme yapılmadığından arıza daha hızlı çözülüyor. Böylece hem zaman, maliyet ve verimlilik avantajı sağlanıyor hem de karbon ayak izi düşürülüyor.

SAYILARLA RADYO FREKANSI ILE KISMI DEŞARJ TESPITI PROJESI

- 2023 yılının son çeyreğinde devreye alınan sistem ile ilk etapta yüzde 85’in üzerinde başarılı tespit oranına ulaşıldı. Sistem kullanılmaya devam ettikçe bu oran daha da yukarıya taşınacak.
- Sistem ile birlikte OEDAŞ çalışanları tüm elektrik direkleri yerine sadece kısmi deşarj sinyallerinin yoğunlaştığı yerlerde ölçüm gerçekleştirdiğinden operasyonel yük yüzde 75 azaltıldı. 
- Sistemin test aşamasında araç kullanımı yüzde 60 ila 70 civarında azaltıldı.
- OEDAŞ’ın bu projeyle yılda 164 bin 340 km yoldan tasarruf sağlayacağı, 42 bin 712 ton sera gazı salımını önleyeceği öngörülüyor. Bu da her yıl 104 ağacın kurtarılması anlamına geliyor.
 

Kaynak: Osmangazi Elektrik Dağıtım Şirketi