Geleceğin akıllı enerji sistemleri üzerine çalışan elektrik dağıtım şirketi OEDAŞ’ın Ar-Ge departmanı tarafından hazırlanan 6 proje EPDK tarafından kabul edildi. Şirket, ikisi yerli yazılım ekosistemleri projesi olmak üzere dört projede yürütücü, iki projede de paydaş olarak yer aldı. Elektrik dağıtım şirketleri arasında en çok proje kabulü alan şirketlerden biri olduklarını söyleyen OEDAŞ Ar-Ge Müdürü Ural Halaçoğlu, “Kabul edilen iki yazılım projemiz hem tüketicilerimize daha verimli ve güvenilir hizmet sunma hem de ülkemizin enerji altyapısındaki yerlilik oranının güçlendirilmesi açısından önem teşkil ediyor” dedi.

Whatsapp Image 2024 07 11 At 16.04.18 (1)
OEDAŞ Ar-Ge Müdürü Ural Halaçoğlu, EPDK tarafından kabul edilen yerli yazılım projeleri ve departmanın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Geleceğin enerji sistemlerine yönelik hem kendi bünyelerinde hem de ulusal ve uluslararası projelerde çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Halaçoğlu:  “İkisi de kendi bünyemizde geliştirdiğimiz, yüzde 100 yerli yazılım olan Entegre Kesinti Yönetim Sistemi Projesi (E-KEYS) ve Bilgi Teknolojileri Servis Yönetim Sistemi Projesi (BTSYS) EPDK tarafından kabul aldı. Projelerimizin kabul edilmesi, yalnızca şirketimizin değil, aynı zamanda ülkemizin enerji altyapısına hizmet edecek yazılım ve sistemlerin çeşitliliğinin ve yerlilik oranının güçlendirilmesi açısından da önem teşkil ediyor. Bu sonuç aynı zamanda yenilikçi çözümler ve teknoloji konularında doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi olarak tüm ekibimiz için büyük bir motivasyon kaynağı.” Şeklinde konuştu. 
YERLİ YAZILIMLAR VERİMLİLİĞİ ARTIRACAK
Avrupa Birliği ve TÜBİTAK destekli projelerde edindikleri bilgi, birikim ve tecrübeyi EPDK tarafından sunulan desteklerle perçinleyeceklerini ifade eden Halaçoğlu şöyle devam etti; “Yerli yazılım projelerimiz, bilgi teknolojilerinden maksimum fayda elde edilmesi ve dağıtım şirketlerine ait kesinti yönetim süreçleri için büyük bir verimlilik sağlayacak. Böylelikle OEDAŞ olarak tüketicilerimize daha verimli ve güvenilir hizmet sunma hedefimizi bir adım daha ileriye taşıyacağız.”

Halaçoğlu, EPDK onaylı projelerin yanı sıra yenilenebilir enerji kaynakları, elektrikli araçlar ve şarj istasyonları, mikro şebeke ve depolama sistemleri, IoT, bilgi ve haberleşme teknolojileri, yapay zeka, büyük veri ve siber güvenlik alanlarında çalıştıklarını açıkladı.
 

Kaynak: Osmangazi Elektrik Dağıtım Şirketi