Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Orman Benim" kampanyasında Türkiye genelinde 313 ton çöp orman alanlarından toplanıp geri dönüşüme gönderdi. 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından Muğla'da başlangıcı verilen kampanya Türkiye'nin her ilinden yoğun ilgi gördü. Hava muhalefeti nedeniyle sadece 4 ilde gerçekleşemeyen kampanyaya başta gençler olmak üzere 7'den 77'ye herkes katıldı.

Geçen yıl Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşmıştı. 7442 sayılı Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun kabul edilmesiyle birlikte devlet ormanlarına nakil vasıtaları ile yıkıntı veya inşaat atığı atmak ya da hafriyat veya çöp dökmek suretiyle ormanlara, doğal hayata ve çevreye verilen zarar "orman suçu" sayıldı. Ancak insanlar hala ormanları kirletmeye devam ediyor.

Whatsapp Image 2024 05 04 At 13.59.35

Uşak’ın etrafında bir çok orman bulunuyor.  Karaağaç Ormanı, Hacıkadem Ormanı, Güre Ormanı gibi yerlere dökülen inşaat artıkları ve çöpler dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Uşak’ın Merkez Mende Köyü mesire alanında da doğaya atılan çöpler toplandı. Muhtarlık tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımda mesire alanını kullanan vatandaşlardan çöplerini çöp kutularına ve çöp için kazılan çukurlara atması istendi.

HABER MERKEZİ

Editör: Zülal Karadedeli