Uşak merkezde yer alan Prof. Dr. Talat Koçyiğit camii imam hatibi Cuma hutbesinde bölge esnafından vakit namazlarını camide kılmalarını rica etti. Cuma vakitlerinde ise  mümkünse dükkanların kapatılarak namaza iştirak etmenin daha hayırlı olacağı vurgulandı.

Bütün Türkiye’de olduğu gibi Uşak’ta da Cuma hutbesinin konusu namazdı. Hutbede namazın ne denli önemli bir ibadet olduğu şu ifadelerle anlatıldı: “Yüce dinimiz İslam’ın emrettiği beş temel esastan biri de namazdır. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in buyurduğu üzere namaz; dinimizin direği, gözümüzün nurudur. Gönlümüzün süruru, cennetimizin anahtarıdır.  Bizler, kulluk ve sorumluluk bilincini namazla elde eder; Allah’ın rızasına, sonsuz rahmet ve mağfiretine namazla ulaşırız. Ruhumuzu daraltan sıkıntılardan namazla kurtulur; huzur ve esenlik iklimine namazla kavuşuruz. Aynı safta omuz omuza namazla bir araya gelir; birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi namazla perçinleriz.”

“KADINLARIN NAMAZLARINI EVLERİNDE KILMALARI DAHA EFTAL”

Prof. Dr. Talat Koçyiğit Caminde irad edilen Cuma hutbesinde;  Camilerin gerek Cuma namazlarında gerek Bayram Namazlarında gerekse Cenaze Namazlarında kadınların da hizmetinde olduğu ancak cemaatle namaz kılınırken usul ve kaidelere, harama, helale  gereken hassasiyetin gösterilmesi istendi. Kadınları için namaz kılınacak en makbul yerin ise mahremiyetlerini en iyi şekilde koruyabilecekleri yatak odalarının olduğu ifade edildi. Kadınların yatak odalarında kıldıkları namazın erkeklerin Cuma vakti camide kıldığı namazla eş değer olduğu iddia edildi.

Hutbede günümüzde her alanda olduğu gibi dini hükümler anlamında da bir kargaşanın ve bilgi kirliliğinin hat safhada olduğu merak edilen konularda en güvenilir bilgiye diyanetten ve il müftülüklerinden ulaşılabileceği, buralardan başka kaynaklara itibar edilmemesi istendi.

HABER : BAYRAM ALİ KELEŞ / HALİL ASLAN

Editör: Zülal Karadedeli