Metin Akdülger 10 Nisan 1988 tarihinde Bursa'da doğan Türk dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu. Lise yıllarında amatör tiyatro oyunlarında yer alan ve kısa filmler çeken Akdülger, Koç Üniversitesindeki eğitimine devam ederken okuldaki oyunculuk derslerine katıldı ve bu yıllarda da oyunlarında yer almaya devam etti. 2012'de Craft Tiyatro ekibine katıldı. Profesyonel tiyatro kariyeri 2012'de, Kaset oyunundaki rolüyle başladı. 2013'te gençlik dizisi Medcezir'de rol alarak televizyon sektörüne girdi. Aynı yıl başrol oynadığı ilk filmi, felç geçiren bir futbolcuyu konu alan Bensiz yayımlandı. Sinema deneyiminin ardından 2014'te Didaskali Tiyatro'nun hazırladığı Maşenka oyunuyla tekrar tiyatro çalışmalarına başladı. 2015'te, dönem dizisi Analar ve Anneler'de rol aldı.

2016'da, Duygu Asena'nın otobiyografik romanı Kadının Adı Yok'tan uyarlanan tiyatro oyunu Kahramanlar Hep Erkek'te yer aldı. Aynı yıl televizyon yapımlarındaki ilk başrolü olarak dönem dizisi Muhteşem Yüzyıl Kösem'in ikinci sezonunda Osmanlı Padişahı IV. Murat Han'ı canlandırdı. Dizinin bitmesinin ardından tiyatroya dönen Akdülger, 2017'de tek kişilik oyun Baldan Karanlık'ta oynadı. Oyundaki performansıyla 2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri'nde "Yılın Umut Vaat Eden Erkek Oyuncusu" ödülünün sahibi oldu. Aynı yıl, Kırık Kalpler Bankası filminde yer aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde de gösterilen En Sevdiğim Kumaş filminde oynadı. 2018'de, polisiye türündeki Şahsiyet ve 2019'da, fantastik türündeki Atiye adlı internet dizilerinde yer aldı. Kariyeri boyunca çeşitli kısa filmlerde oynayan Akdülger, bazı kısa film yarışmalarında ise jürilik yaptı. 2019'un sonunda Burak Yeşildurak'la Journers adlı bir grup kurarak müzik yapmaya başladı.

İlk yılları ve eğitimi

Metin Akdülger, 10 Nisan 1988'de Bursa'da doğdu. Selanik ve Üsküp göçmeni bir aileden gelmekte olup çocukluğunu bir çiftlik evinde geçirdi. Lisede küçük tiyatro oyunlarında oynarken ve arkadaşlarıyla kısa film çekerken "oyunculuğa ilgisi olduğunu" fark etti ancak konservatuvar yerine "dünyada neler olduğunu öğrenmek" için uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi okumaya karar verdi. Koç Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler okumak için İstanbul'a taşındı. Üniversite üçüncü sınıftayken Yıldız Kenter'in burada ders verdiğini öğrendi ve derslerine girmeye başladı. Bir dönem Kenter'in asistanlığını yaptı.

Üniversitede sahne aldığı ilk oyun olan Romeo ve Juliet'te Tybalt rolünü istese de Romeo'yu canlandırdı. Kenter'le derslerin ardından metot oyunculuğu dersleri almaya karar verdi ve 2012'de Merve Taşkan'dan oyunculuk dersleri aldı. Aynı yıl Craft Tiyatro bünyesinde çalışmaya başladı. İlk profesyonel tiyatro deneyimini 2012'de, Tevfik Şahin'in yönettiği, senaryosu Stephen Belber'a ait Kaset oyununda elde etti. Akdülger, oyunda Vince karakterini canlandırmıştı.

Kariyeri

2013-2015: Medcezir ve Bensiz

Oyunculuk eğitimlerini araştırmak için New York'a gitti. Oradayken "yurt dışında öğreneceği tekniklerin İstanbul'a döndüğünde kültüre ve sektöre adapte edilemeyeceğini" düşündüğünden dolayı ders almaktan vazgeçti. New York'tayken The O.C. dizisinin uyarlaması olan gençlik dizisi Medcezir'de rol almak için çalışmaya başladı ve Türkiye'ye döndüğünde dizinin oyuncu seçmelerine girdi. Aynı dönemde, Muhteşem Yüzyıl dizisinin 4. sezonunda Şehzade Selim'i oynaması için gelen teklifin üzerine kendisiyle deneme çekimleri yapıldı. Sürecin sonunda Akdülger, Medcezir dizisinde Orkun Civanoğlu karakterini canlandırmaya başladı. Ali Bilgin'in yönetmenliğini yaptığı ve 13 Eylül 2013'te Star TV'de yayımlanmaya başlayan dizi, ikinci sezonun ardından 12 Haziran 2015'te final yaparak sona erdi. Dizinin ardından Vatan gazetesinde Akdülger'in "kötü karakter rolüne hiç uymadığı ama rolün altından başarıyla kalktığı" yorumu yapılırken, Radikal'de de Orkun karakteriyle ilgili "kötü olmak için haklı nedenleri olduğu" ve "gözlerindeki nefretin sebebinin anlaşılabildiği" yazıldı.

Akdülger'in önceden bir film hazırlıkları sırasında tanıştığı Ahmet Küçükkayalı'nın kendi yazıp yöneteceği filmde oynaması için 2013'te yaptığı teklifi kabul etti. 2014'te vizyona giren Bensiz'de, Necip adındaki amatör ligde oynarken felç kalan bir futbolcuyu canlandırdı. Akdülger, film vizyona girmeden bir yıl öncesinden role hazırlanmaya başladığını, bu süreçte de yaklaşık üç ay Maltepe'de amatör ligdeki Başıbüyük Spor'da futbol oynadığını ve oyuncu koçu Merve Taşkan'la birlikte hastaneleri gezip felçli insanlarla tanıştığını belirtti. Rol için ise 17 kg vermişti. Oyuncu, film sürecini "yıpratıcı ancak onu oyunculuk olarak besleyen" bir süreç olarak değerlendirdi. Akdülger'in filmdeki oyunculuğu Hürriyet yazarlarından Uğur Vardan'a göre başarılıydı, filmdeki partneri Öykü Çelik de "rolünü yaşayarak oynadığı ve ödül almayı hak ettiği" yorumunu yaptı. Diğer yandan Akdülger, 2014'te İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde Didaskali Tiyatro'nun hazırladığı, 1950'lerde İstanbul'da bir Rus pansiyonunda yaşananları konu alan Maşenka oyunda ana karakter Ganin'i canlandırdı. Oyunu değerlendiren Yaşam Kaya, oyuncunun "başarılı ve ön planda olduğunu" yazdı.

Akdülger, Medcezir'in ardından Mehmet Ada Öztekin'in yöneteceği bir dönem projesinin olduğunu öğrendi. Oyuncu senaryoyu okuduğunda bu hikâyenin "içinde olmak istediğine" karar vererek dizi ekibiyle görüşmelere başladı. 1970'lerde geçen ve birbirinden farklı hayatlar süren iki genç annenin yaşadıklarını konu alan Analar ve Anneler adlı dizi atv'de 22 Ekim 2015'te yayımlanmaya başladı. Akdülger dizide, Sinem Kobal'ın karakteri Zerrin'in üniversiten arkadaşı olan Tahsin karakterini canlandırdı. Dizideki rolü için "Ben, Tahsin yoluyla her geçen gün bambaşka şeyler deneyimliyorum. Bu benim için çok kıymetli, şu anda hayatımın merkezinde varoluşumu yaşama yolumda bana bir sürü an veren ve tutku uyandıran bir durum." değerlendirmesini yaparken "1970'li yıllardan geçen bir dizide oynamanın da ailesini, özellikle babasıyla olan ilişkisini ve bakış açısını derinleştirdiğini" ifade etti. Dizi, 9. bölümün ardından sona erdi.

Editör: Duygu Bekmezci