Atapark Çayzade’de gerçekleştirilen istişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Türkiye Sevdalıları Platformu Başkanı ve Sözcüsü Ümit Ay; “ Biz Türkiye Sevdalıları Platformu olarak bu seçim sürecinde gerek siyasi temsilcilere ve gerekse sivil toplum  örgütlerine ve ardından da Türk milletiyle istişare ederek platform olarak bir karar vereceğiz. Ve yapacağımız  bu çalışmaları da muhtemelen Perşembe günü kamuoyuyla paylaşacağız.” Dedi.


Konuşmasının başında 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan felakette hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet geride kalan ailelerine sabırlar dileyen Ay, Türkiye olarak hep beraber bu zorlukların üstesinden gelineceğinin altını çizdi. Konuşmasında; Yakın zamanda hayatını kaybeden İmam Hatip Lisesinin emektar öğretmenlerinden Osman Direm’i de unutmayan Ay ; “Buradan Osman hocamıza gani gani rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun, benim gibi sayısız Türk genci yetiştirdiği için Allah ondan razı olsun. Ailesine, sevenlerine, İmam Hatip ve Milli Eğitim camiasına buradan sabırlar diliyorum.” İfadelerini kullandı. 


Vatandaşın  14 Mayıs 2023 tarihinde Türk Milleti TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gittiğini, çıkan neticede TBMM’ye millet yetkiyi verdiğini, ancak ilk turda herhangi bir Cumhurbaşkanı adayı Türkiye’yi yönetme yetkisine sahip olamadığını hatırlatan Ay; “Türk Milleti şunu söylemiştir; Biz bir daha düşünelim. Biz de platform olarak dedik ki bu milletin evlatları olarak biz de elimizden geldiği kadar istişare edelim, düşünelim.” Dedi. 


Türkiye’de siyaset hızlı bir şekilde devam ettiğini, siyasi konjonktürün siyasetçileri bur oraya bir buraya savurduğunu iddia eden Ay, kafaların karışık olduğunu, bu neden iki adayı platform olarak karşılaştıracaklarını, başta siyasi temsilciler ve STK temsilcileri olmak üzere büyüklerle, gençlerle istişare edip karar almak istediklerini ifade etti. Ay, platform olarak iki adayı şu şekilde anlatarak vatandaşın buna göre oy vermesini istedi: 


“Şimdi iki tane aday var; 
- Yıllardır çözülemeyen baş örtüsü sorunun çözen ve üniversitelerdeki kızların göz yaşını dindiren bir lider var ; Bir tane de başörtüsü bez parçası diyen aday var,
- Fatih’in emaneti olan Ayasofya’yı açıp Türk İslam alemini güldürün ve umutları yeşerten bir tane lider var ; Cami mi yok? Diyen bir aday var,
- Patates, soğan deyip, insanlarımıza sürekli biz ölüyoruz, bittik diyen bir tane aday var; Her şeyden önce vatan diyen bir lider var,
- Apo’nun heykelini dikeceğim diyen Selahattin Demirtaş’ı demir parmaklıklar ardına tıkan bir lider var; Ben seçilirsem Selo’yu çıkaracağım diyen bir tane aday var,
- İHA’sıyla SİHA’sıyla TOGG’uyla, savunma sanayisiyle 30 yıldır işgal altında olan Karabağ’ı bir gecede Türk yurdu yapan bir tane lider var; Suriye’de ne işimiz var diyen bir aday var,
- Son olarak Birleşmiş Milletlerde kürsüye çıkıp Dünya 5’ten Büyüktür diyen bir tane lider var; 6-1’i yönetemeyen bir aday var. Taktir sizlerin.”


Ay konuşmasının sonunda Türkiye Sevdalıları platformu olarak 28 Mayısta karar ne olursa olsun iki tane aday hangisi kazanırsa başlarının  üstünde yeri olacağına vurgu yaparken ; “Yüce Türk Milletinin Kararının üzerinde karar yoktur.” İfadelerini kullandı. Platform Sözcüsü  Ümit Ay’ın konuşmasının ardından söz alan Ak Parti Uşak il Başkanı Himmet Yaşar, 14 Mayıs seçimlerinde hem millet vekili seçimlerinde hem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Uşak’ta ve Türkiye’de en yüksek oyu aldıklarını söyledi. İkinci tur seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçilmesi noktasında hiçbir endişe ve tereddütlerinin olmadığına vurgu yapan Yaşar buna rağmen rehavete kapılmama uyarısı yaptı. Bütün Ak Parti teşkilatını özverili bir şekilde çalışmaya davet eden Yaşar, küskünlüklerin ve dargınlıkların da bitirilmesini istedi. Yaşar; “ Bu seçim iki zihniyet arasında geçecek. Bu seçim Ayasofya’da namaz kılanlarla, Ayasofya’da bale yapanlar arasında geçecek. Bu seçim İstikbali İHA, SiHA, Akıncı, Kızılelma ile göklerde arayanlarla, istikbali Kandil’de arayanlar arasında geçecek.” Dedi.


MHP Uşak il Başkanı İbrahim Orman’da yaptığı konuşmada önce ülkem, milletim sonra partim ve ben diyen bir partinin mensubu olmaktan gurur duyduğunu ifade etti.  Önemli bir seçimin arifesinde olunduğunu hatırlatan Orman, büyüyen Türkiye’yi, vatanın bölünmez bütünlüğünü hedefleyin herkesin Cumhur ittifakına oy vermesini istedi.


Toplantının basına açık bölümünde son olarak söz alan Yeniden Refah Partisi Uşak İl Başkanı Erdoğan Çiloğlu önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir güç platformu oluşturulduğuna vurgu yapan Çiloğlu ; “ Kimseyi ötekileştirmeden, kimseyi eleştirmeden işimize bakmalıyız, bizim teşkilat olarak bakış açımız bu şekilde. Birilerinin ne yaptığı değil, bizim ne yapacağımız önemli. Aslanlar gibi, yiğitler gibi çalıştığımızı, vatanımızı sevdiğimizi, vatanımızın bütünlüğü için canımızı ortaya koyduğumuzu ifade ediyoruz. Çanakkale’de kanımızla canımızla aldığımız vatanımızı, patatese soğana değişecek değiliz. Bize düşen sabırlı bir şeklide metanetli bir şekilde çalışmak. Pazar günü Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü bir şekilde bu seçimden çıkacağına inanıyorum.”


Toplantıya Uşak AK Parti İl Başkanı Himmet Yaşar, MHP il Başkanı İbrahim Orman, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Erdoğan Çiloğlu, Kamu-Sen Başkanı İrfan Kılınçer, Türk Büro-Sen Başkanı Yasin Bodur, TÜRKAV Başkanı Abdullah Sarı, Genç Budaklılar Başkanı Nuri Durur, UŞİMDER Başkanı Harun Kara, Uşak İHL 1994 Kredili Sistem Mezunları Grubu Başkanı Şükrü Acartürk, Taş Medreseliler Uşak Başkanı İbrahim Doğan, Eğitim Bir – Sen Başkanı Bilal Kara.
HABER  / BAYRAM ALİ KELEŞ