Konuşmasına ev sahibi olan UŞİMDER’e teşekkür ederek başlayan Ümit Ay 14 Mayıs seçiminin sonuçlarını değerlendirdi. Vatandaşın parlamentoda çoğunluğu Cumhur ittifakına vererek tarafını belli ettiğini ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminde “biraz daha düşüneceğim” dediğini ifade eden Ay, bu düşüncelerine yardımcı olmak amacıyla iki adayı karşılaştırdı.

“AY, CUMHURBAŞKANI ADAYLARINI KARŞILAŞTIRDI”

Uşak Sevdalıları Derneği’nin İzmir’de örgütlendiğini ve Uşak’ta da paydaşlarının bulunduğunu ifade eden Ay bu anlamda ilk ziyaretlerini Uşak İmam Hatip Mezunları Derneğine yaptıklarını söyledi. Platform olarak hiçbir siyasi duruşa yaslanmadan sadece Türkiye paydasında birleştiklerini vurgulayan Ay, Cumhurbaşkanı adaylarını bu pencereden şu şekilde anlattı;

- Büyüklerimizin gençlerimizin herkesin özlemle beklediği, İslam aleminin umudu Ayasofya’yı açan bir aday var ;  Diğer aday ‘Başka Cami mi yok?” diyor.

- Apo’nun heykelini dikeceğim diyen Demirtaş’ı parmaklıklar arkasına tıkan bir lider var; Diğeri ben seçilirsem Selahattin’i dışarıya çıkaracağım diyor.

- Bir aday “patates, soğan” diyor; Diğeri  soğan, patates olmadan yemek yapılır, yaşanır ama vatansız yaşanmaz diyor.

- Bir tanesi bizim Suriye’ de ne işimiz var diyor; Diğeri İHA’sıyla, SİHA’sıyla, milli duruşuyla fedakarca çarpışan Türk askerine sahip çıkıyor. 

-Teskerede Türk milleti için savaşacak olan Mehmetçiğe hayır diyen bir aday var; diğer tarafta 30 yıldır işgal altında olan Karabağ’ı Türk yurdu yapan bir lider var.

- Ben herkesle barışacağım herkesle oturup kalkacağım, Cumhurbaşkanlığını kiminle nasıl aldığımın önemi yok diyen bir aday var;  Diğer tarafta Afrika’da buğday krizin çözmek için masaya yumruğunu vuran bir lider var.

- Karanlık  odaklarda ne olduğu kim belli olmayan kişilerle görüşen bir aday var; Birleşmiş Milletler Kürsüsünde Dünya 5’ten büyüktür diyen ümmetin lideri olan bir aday var.

- Deprem bölgesinde ilk günden son güne kadar depremzede kardeşlerimizin yaraları sarılıncaya kadar uyumayan gece gündüz koşturan bir aday var ; Pazartesi günü istedikleri sonuç çıkmayınca depremzedeleri kapı önüne koyan bir aday var.

- Başörtüsü bu milletin değerleridir diyen, bunu kabul ettirmiş olan bir lider var ; Bu bez parçasıdır diyen ve Anayasa mahkemesine iptal davası açan bir aday var. Karar Sizin”

WhatsApp Image 2023-05-20 at 12.56.33 (1)

“BAŞKA TÜRKİYE YOK”

Türk kamuoyunun bu iki lideri elini vicdanına koyarak karşılaştırmasını isteyen platform sözcüsü Ay; “ Ben buradan şunu ifade etmek istiyorum; Milli duruş sergileyen ve her zaman için Türk Milletinin çıkarları için uğraşan, Mustafa Kemal Atatürk’ün hedefleri doğrultusunda 2053’te söz sahibi Türkiye, 2071’de de dünyayı yöneten bir Türkiye diyen bir lider istiyoruz.  Türkiye Sevdalılar Platformu olarak bizim naçizane fikrimiz bu. İş, vatan millet meselesine dönüştü, siyasi olarak düşünmeyelim, parti olarak düşünmeyelim. Mezhep konusuna zaten girmek istemiyorum, bizim mezhep  ayrımcılığımız olamaz, biz bu memlekette Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürt’üyle, Türk’üyle, Türk Milleti çatısı altında birlikte yaşıyoruz. Hiçbir sıkıntımız yok, ancak ne olursa kendi milletimizin içerisinden olur, milli olmak zorundayız, milli olanlar kazanır. Bu duygu ve düşüncelerle bütün vatandaşlarımızdan acizane talebimiz şudur seçim günü sandığı gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyun, dini açıdan, milli açıdan, vatan açısından ve devletin bekası açısından kimi uygun görüyorsanız ona oy verin. Başka Türkiye yok. Bu seçimin öncelikle Uşak ilimize, Ege bölgemize, Türkiye’mize ve bütün İslam alemine hayırlar getirmesini diliyorum sağ olun var olun. “ şeklinde konuştu.

HABER  / BAYRAM ALİ KELEŞ