Uşak Ulubey'de ünlü yemekler arasında olan "Demir Tatlısı" aynı zamanda Erzurum'da da yapılıyor. Refika Birgül Youtube üzerinden "Refika'nın Mutfağı" isimli kanalında "Demir Tatlısı" yaptı. Türkiye'de 2010'dan itibaren yemek tarifleri yayınlayan ve 2018'den beri yemek programları yapan Birgül, kanalından yayınladığı videoda "Demir Tatlısı Erzurum'a ait ve Türkiye'nin başka yerinde yapılmıyor." ifadelerini kullandı. Portekiz'de farklı bir versiyonunun da yapıldığını belirten Birgül'ün Uşak'a değinmemesi dikkat çekti.


Uşak Ulubey'de özel günlerin vazgeçilmezi olan "Demir Tatlısı" eskiden nişanlarda, oğlan evine gönderilir, sonra tüm mahalle ve çevreye kapı kapı nişan tatlısı olarak dağıtılırdı. Günümüzde ise Ulubey'de doğum yapıldığında, Mevlid ve özel günlerde hala kapı kapı dolaşıp dağıtılan bir tatlıdır. 
Erzurum'da da özel günlerde dağıtılan demir tatlısının ise kalıpları her aile özgü şekilde yapılması en büyük fark. Her ailenin kendine özgü bir demir tatlısı kalıbı var ve  Erzurum'da yapılan demir tatlısındaki şekil ailenin sembolü olarak görülüyor. 


İsmini kullanılan demirden alan tatlı her iki yörede de özel günleri kutlama amacıyla datılması nedeniyle benzerlik taşıyor. Yapılış konusunda şerbetleri aynı olsada içerikler Erzurum'da ve Uşak'ta farklılık gösteriyor.

Uşak Demir Tatlısının Yapılışı;
Demir tatlısının ham maddesi yumurta, un, su, tuz ve kabartma tozudur. Hamurunu sıvı bir hamur olarak hazırlıyoruz. Hamurun içine tüm malzemeleri katıyoruz ve mikserle çırpıyoruz. Tatlı yapımına başlamadan önce derince olan tavaya yağ koyup içine kalıpları koyuyoruz. Kalıpların ve yağın sıcak olması gerekiyor. Bir tarafta da kaynamış koyu bir şerbetimiz var. Kalıbımız ısındığında kalıbı hamura batırıp kızgın yağın içine bırakıyoruz. Hamur sertleşmeden kalıbı oynatmıyoruz. İki tarafı da kızardıktan sonra alıyoruz. Bu şekilde hamur bitinceye kadar devam ediyoruz. Daha önce hazırlayıp soğuttuğumuz şerbete kızarttığımız hamurları batırıp servis yapıyoruz.

Uşak Demir Tatlısı için gerekli malzemeler;


4 adet yumurta
4 yemek kaşığı nişasta
Yarım paket kabartma tozu
2 bardak un
1.5 bardak su
1 fiske tuz
Şerbeti için;
3 bardak şeker, 
3 bardak su,
10 damla limon suyu

 - Derleyen; Duygu Bekmezci

-Uşak Haber
 

Editör: Duygu Bekmezci