Kurum tarafından yapılan açıklamada umreye gitmek isteyen vatandaşların il ve ilçe müftülüklerinden başvuru yapabilecekleri gibi E-Devlet üzerinden de bu işlemlerini gerçekleştirebilecekler. 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş konuya ilişkin sosyal medya aracığıyla bir bilgi notu paylaştı. Erbaş paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “2024-2025 Umre dönemi, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz öncülüğünde 22 Temmuz 2024 tarihi itibariyle başlıyor. Kutsal topraklara kavuşmak isteyen vatandaşlarımız 10 Haziran itibariyle kayıtlarını İl/İlçe Müftülükleri ve E-devlet üzerinden yapabilecektir.Yüce Rabbimiz çıkılacak bu kutlu yolu hayırlı ve mübarek eylesin.”
Yetkililerden alınan bilgilere göre Uşak’ta 2023-2024 sezonunda umreye giden vatandaşların sayısında patlama yaşandı. Önceki yıllara göre iki katından fazla kişinin umreye gitmeyi tercih ettiğini ifade eden yetkililer hac fiyatlarının yüksek olmasının buna neden olabileceğine değindi. Geçen yıl 1 kişinin hacca gitme masrafı 250 bin lirayı  geçerken umrede bu 45 lira civarındaydı. Umre için bu yıl fiyatları henüz belirlenmedi. 
Dinî bir terim olarak umre, ‘Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safâ ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmak suretiyle yerine getirilen ibadet’ demektir. Umrenin iki farzı vardır: İhram ve tavaf. Bunlardan ihram şart, tavaf rükündür. Vacipleri ise sa’y ile tıraş olup ihramdan çıkmaktır. Ömürde bir defa umre yapmak sünnettir. Bazı âlimler farz olduğunu söylemişlerdir.
 

Muhabir: HALİL ASLAN