Üniversite öğrencileri geri dönüşüm temalı sunum hazırlayarak çocukları, çevreye duyarlı olmaları gerektiği konusunda bilgilendirirken,  öğrenciler tarafından hazırlanan ve geri dönüşüm temasını işleyen “Kukuli” adlı çizgi film de izletildi. Bu çizgi filmler aracılığıyla geri dönüşümün neden önemli olduğu ve nasıl yapılabileceği konuları çocuklara anlatıldıGeri dönüşümün ayrıştırılmasıyla ilgili drama etkinlikleri de düzenlenerek çocukların bu konuda bilinçlenmeleri sağlandı. Drama etkinlikleri sayesinde çocuklar, geri dönüşümün nasıl yapıldığını görsel bir şekilde deneyimleme fırsatı buldular ve bu konuda bilgi sahibi olmanın yanı sıra eğlenceli vakit geçirdiler.

Whatsapp Image 2024 06 04 At 11.05.38 (1) Proje kapsamında öğrenciler, çocuklara geri dönüşüm atıklarından elde edilen oyuncaklarla oyunlar oynama fırsatı sundular. Bu oyuncaklar, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilerek çocuklara hem eğlenceli vakit geçirme imkanı sağladı hem de geri dönüşümün önemini somut bir şekilde deneyimlemelerini sağladı. Etkinliğin ardından öğrenciler anaokuluna geri dönüşüm kutuları hazırlayarak hediye etti.

Whatsapp Image 2024 06 04 At 11.05.38

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, bu projeyle çocuklara sadece geri dönüşüm bilinci kazandırmakla kalmayıp aynı zamanda onların eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini sağlayarak gelecek nesillerde çevre dostu alışkanlıkların gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Muhabir: REYHAN BÜŞRA ARDAÇ