Uşak Belediyesi’nin 31 Mart 2024’te göreve gelen Başkanı Özkan Yalım ve ekibi, kentteki kadınlara mikro kredi desteği sağlayan sözleşmeyi iptal etti. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile imzalanan ve Ekim 2022’de verilmeye başlanan mikro finans desteğinden bugüne kadar 400’ün üzerinde kadın yararlandı. Hali hazırda bekleyen 200 kadının mikro kredi desteği ise, sözleşmenin iptaliyle sekteye uğradı. Mikro kredinin belediyeye her hangi bir zararının bulunmadığı ve kadınlara verilen finans desteğinin Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından karşılandığı belirtildi. 
BELEDİYE YÖNETİMİ PROGRAMIN DEVAMINI KABUL ETMEDİ
Türkiye Grammen Mikrofinans Programı yetkilileri, konuyla ilgili Uşak Belediyesi yönetimiyle görüştü. Fakat yapılan görüşmeden olumlu bir sonuç alınamadı. Afyonkarahisar, Kütahya ve Yalova gibi CHP’nin belediyeleri kazandığı illerde de uygulanmaya devam eden programla ilgili tek sorunun şu anda Uşak’ta yaşanıyor. Kadınlara 3000 TL’yle başlayan mikro kredi desteği için sadece dosya masrafı alınıyor. Verilen mikro krediler haftalık çok cüzi rakamlarla ödeniyor. Krediden yararlanmak için 2 şart aranıyor. Bunlardan biri kredi almak isteyenin kadın olması ve kadın kefil getirmesi. Hatta kredi kullanacakların kefillik mağduriyeti yaşaması durumunda da elden ödeme imkanı da bulunuyor. 
200 KADIN KREDİ KULLANMAK İÇİN BEKLİYOR
Sistem sayesinde, geçen yıl 400 kadına mikro kredi desteği verildi ve farklı miktarlarda kullanım imkanı sağlandı. Kredi borcunu ödeyen kadınlara yeni kredi imkanları da doğdu. 200 kadının kredi kullanması için gerekli çalışmalar başlarken, belediyenin protokolü iptaliyle kredi kullandırma durumu sekteye uğradı. Konuyla ilgili Uşak’a gelen Türkiye Grammen Mikrofinans Programı İç Anadolu Bölge Koordinatörü Ahmet Yılmaz, sorunun neden kaynaklandığını anlayamadıklarını ifade etti. Türkiye’nin bir çok ilinde benzer çalışmanın hayata geçtiğini dile getiren Ahmet Yılmaz, şöyle konuştu:
“Türkiye İsrafı Önleme Vakfı olarak, Uşak Belediyesi ile bir protokol imzaladık ve kendi işini kurmak isteyen kadınlara destek veriyoruz. Program Uşak’ta gayet iyi bir şekilde ilerliyordu. Hatta programla ilgili daha önce yeni gelen belediye yönetimine de bilgi verdik. Bize bu çalışmanın iyi olduğunu ve yararlı bulduklarını ifade ettiler. Anlayamadığımız bir şekilde bizim protokolümüzün iptal edildiğini öğrendik. Belediye yönetimi bizi değil kredi bekleyen kadınları mağdur ediyor. Benzer çalışmalar, Afyonkarahisar ve Kütahya’da da devam ediyor. Türkiye’nin bir çok ilinde hangi partiden olursa olsun kadınlara yönelik çalışmalarımız sürüyor. Uşak’ta da kadınlarımıza yararlı olmak istiyoruz. Uşak Belediyesi yönetiminin konuyu anlayışlı bir şekilde incelemelerini bekliyoruz.”
ALİ ARASLI

Editör: Zülal Karadedeli