UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım’ın şikayeti üzerine partiden ihracı istenen Kudret Yörük, olası bir CHP’li meclis üyesinin istifası veya farklı bir nedenle görevden ayrılması nedeniyle göreve gelecek ilk yedek üye olma özelliği taşıyor. Kudret Yörük’ün böyle bir durumda Belediye Meclisine girmesi, son geçirdiği disiplin sürecinde dile getirildi. CHP içindeki bir kaynaktan edindiğimiz bilgilere göre CHP Disiplin Kurulu İl Başkanı Ayhan Yavuz, ilginç bir not düştü. Disiplin Kurulu Başkanı’nın Kudret Yörük hakkındaki, “Olası bir değişimde belediye meclisinin ahengini bozacağı” ifadesi akıllarda soru işaretine neden oldu. CHP İl Yönetiminden bir kaynak, tarafsız davranması beklenen Disiplin Kurulu Başkanı Ayhan Yavuz’un raporunun partide konuşulduğunu ifade etti. Söz konusu paylaşımların yerel medyada da haber olmasının dile getirildiğini aktaran aynı kaynak, Disiplin Kurulu Başkanı’nın Kudret Yörük’ün partiden geçici olarak çıkarılmasını talep ettiğini bildirdi. Söz konusu bilgi, parti içindeki farklı kaynaklardan da doğrulandı. 
KUDRET YÖRÜK, PARTİDEN İHRAÇ EDİLİRSE MECLİS ÜYESİ OLMA İHTİMALİ ORTADAN KALKIYOR
Ön seçimle CHP’den Uşak Belediye Meclis üyesi seçilen Kudret Yörük’ün meclise girmesi, Uşak Belediyesi yönetimi tarafından tehlike olarak görülüyor. Yörük’ün meclise girmemesi için daha önce istifa edeceğini aktaran bir meclis üyesine de şirket bünyesinde iş verildiği ve maaşa bağlandığı, daha önce medyada gündeme gelmişti. 
Öte yandan Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkındaki 2872 Sayılı Kanunu’nun 28’inci maddesinde yedek üyelerin asil üyeliğe getirilmesiyle ilgili hüküm veriliyor. 
Belediye ve il genel meclisi yedek üyelerinin asıl üyeliğe getirilmesi: 
Madde 28 – 
“İl genel meclisi üyeliklerinde, herhangi bir sebeple boşalma olduğu takdirde vali, belediye meclisi üyeliklerinde boşalma olduğu takdirde ise, belediye başkanı beş gün içerisinde meclise katılacak yedek üyelerin adını yetkili seçim kurulundan sorar ve üç gün içerisinde adı bildirilen üyeyi davet eder. Bu suretle davet edilen üye, kalan süreyi tamamlar. Boşalan üyelik hangi ilçe veya siyasi partiye ait ise, davet edilecek yedek üye de, aynı ilçe ve siyasi partiden olur. Bir partiden boşalan asıl üyelik için, o partiden davet edilecek yedek üye kalmamış ise veya boşalan asıl üyelik bir bağımsıza ait ise, parti ayırımı yapılmaksızın oy bölüşümünde sırası önde gelen yedek üye asıl üyeliğe davet edilir. Bir siyasi parti listesinden, meclis asıl üyeliğine seçildikten sonra, başka bir siyasi partiye geçen veya bağımsız kalanlardan asıl üyelik açıldığı takdirde, bu üyelerin meclis üyeliğine seçildikleri sırada mensup oldukları partinin yedek üyesi, asıl üyeliğe çağırılır.”

ALİ ARASLI

Editör: Zülal Karadedeli