UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Bu çelişki üzerine görüştüğümüz Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği yöneticileri, bu konuda basına bilgi vermek zorunda olmadıklarını ifade etti. Konuştuğumuz oda yöneticileri, esnafa hizmet ettiklerini (aidat ve diğer yasal alınan para karşılığında) ve bu nedenle belediyenin kendilerine bedava yer tahsis ettiğini kaydetti. 
BELEDİYE İYİ NİYET GÖSTERDİ FAKAT!
Uşak Belediyesi, bir süre önce eski hizmet binasını tadilata soktu ve yeni bir hala getirdi. Belediye yönetimi, iyi niyet göstererek, bu binanın üst katındaki ofisleri, Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’ne ücretsiz tahsis etti. Konuyla ilgili son bir kez daha bilgisine başvurduğumuz Uşak Belediyesi yöneticileri, birlik ve diğer odalardan hiçbir bedel alınmadığını ifade etti. Belediyenin ‘iyi niyet’ göstererek, kira parası almadığı Uşak Esnaf Odası Birliği, kendisine ait olan eski hizmet binasını kiraya verdi. Uşak Esnaf Odası’nın eski binasının bir katı da Uşak Berberler Odası’na para karşılığı kiralandı. Başka bir kurumun bedavaya yer verdiği Uşak Esnaf Odası, kendine bağlı olan kuruluştan kira parası alacak. Uşak Berberler Odası’nın çıktığı binanın da kendine ait olması da işin bir başka dikkat çeken kısmı oldu. Konuyla ilgili görüştüğümüz Uşak Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Yusuf Afşar, cüzi bir kara bedeli olduğunu belirtti. Aylık 7000 TL gibi bir rakamdan söz edildiğine dair soruya yanıt veren Afşar, rakamın bu kadar olmadığını kaydetti. 

Whatsapp Image 2024 02 20 At 10.22.37 (2)
ESNAF ODASI YÖNETİCİSİ, BASINA (KAMUOYUNA) BİLGİ VERMEK ZORUNDA OLMADIKLARINI İFADE ETTİ
Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası yöneticileri, kira bedelinin ne kadar olduğuna dair soruya yanıt vermedi. 
Telefon üzerinden yaptığımız görüşmede, şu ifadelere yer verildi:
“Belediye burayı esnafa hizmet verelim diye verdi. Eski yerimizi de kiraya verdik ve kira bedelini size söylemek zorunda değiliz.”
ESNAF ODALARI, ESNAFA BEDAVA MI HİZMET VERİYOR?
Öte yandan esnaf odası yöneticisinin ‘esnafa hizmet vermek için bu bina bize tahsis edildi’ sözü dikkat çekti. Çünkü esnaf odasındaki tüm işlemler için belli isimler adı altında ücret alınıyor. Esnaf odasına kaydolurken alınan bir bedel bulunuyor. Esnaf Odası ve diğer odalar, bedelsiz hiçbir işlem yapmıyorlar.

Muhabir: Ali Araslı