Diyanet İşleri Başkanlığı Ar-Ge ve Proje Yönetim Kurulu tarafından 2022 ve 2023 yıllarında desteklenmesine karar verilen, merkez ve taşra birimlerinde uygulanmış ve başarıyla tamamlanmış olan 22 projenin değerlendirilmesi ve  proje  süreçlerinin  müzakere  edilmesi  amacıyla  20-21 Aralık 2023  tarihlerinde  Strateji  Geliştirme Başkanlığı tarafından, Ankara'da Diyanet Akademisi'nde Proje Çalıştayı yapıldı.

Çalıştaya, Uşak Merkezde 2022 Yılında "Atıklar Kursa Dönüşüyor" ve 2023 Yılında "Misafir Kabul Eder Misiniz?" Projelerinin koordinatörü olan Uşak İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Mehmet Pehlivan katıldı.

WhatsApp Image 2023-12-21 at 12.00.01

2022 Yılında Uşak İl Müftülüğü olarak hayata geçirilen "Atıklar Kursa Dönüşüyor" projesi kapsamında  plastik ve kağıt atıklarını toplamak amacıyla Uşak İl Müftülüğünce belirlenen camilere ve Kur’an Kurslarına geri dönüşüm kutuları konuldu, toplanan atıklardan elde edilen gelirle Uşak İl Müftülüğüne bağlı 4-6 yaş Kur’an Kurslarında çevre temalı kütüphaneler oluşturulup, materyaller satın alındı.

2023 yılında uygulanan "Misafir Kabul Eder Misiniz?" Projesinde ise, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Uşak İl Müftülüğü olarak, çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek kısacası toplumun tamamına din hizmetlerini ulaştırma anlamında özverili çalışmalar yapıldı.WhatsApp Image 2023-12-21 at 11.59.54

 “Misafir Kabul Eder Misiniz?” projesi  hakkında Uşak İl Müftülüğü tarafından yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi; “İnsanın, yüreğine dokunan, anlam dünyasını zenginleştirmeye çalışan, bireyin sıkıntılı zamanlarında yalnız olmadığını hatırlatan bir gönül alma, rehberlik etme, gönle ferahlık verme projesidir. Bireyin ya da ailenin içinde bulunduğu kederli durumlarında moral motivasyon vererek, kafalarına takılan dini sorularının cevabını aldıkları bir multidisipliner çalışmadır. Uşak İl Müftülüğü bünyesinde oluşturulan ekip görev almış ve  Uşak İl Müftülüğümüze telefonla ulaşan, talep eden vatandaşların evlerine ziyaret gerçekleştirip dini anlamda kafalarındaki sorular cevaplandırılmış, moral motivasyon desteği sağlanmıştır. Bu projemizin kapsamı Uşak İl Merkezi ile sınırlıdır. Projemiz etkin şekilde devam etmektedir.”

Konu hakkında konuşan Uşak İl Müftüsü Burhan Çakır her zaman vatandaşa dokunan sosyal sorumluluk projelerini her zaman desteklediklerini söyledi. Çakır; “Çok da güzel oluyor güzel sonuçlar elde ediyoruz, güzel geri dönüşler oluyor. Bir her zaman topluma faydalı projeler üreten arkadaşlarımızı bu anlamda cesaretlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

HABER : ZÜLAL KARADEDELİ

Editör: Halil Aslan