UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Uşak Kent Konseyi’nde 14 Temmuz 2024 Pazar günü genel kurul yapılacak. Aynı gün saat 11:00’da yapılacak olan genel kurulda, listede bulunan dernekler ile kurum ve kuruluşların yetkilendirdiği temsilciler oy kullanacaklar. Mevcut Kent Konseyi Başkanı ve Kanserle Savaş Derneği Başkanı Mehmet Kurnaz’ın seçimli genel kurulda tekrar aday olmayacağı öğrenildi. Kent Konseyi Başkanlığı için bazı isimlerin şimdiden çalışmaya başladıkları biliniyor. Uşak Kent Konseyi’nde Cafer Çankaya, Zafer Aydın, Cemil Cevher ve Mehmet Kurnaz şimdiye kadar başkanlık yapan isimler oldu. Fakat Kent Konseyi’nin bugüne kadar kente kayda değer bir faydasının olup olmadığı da her zaman tartışıldı. 
Kent Konseyi açısından en büyük sorun ise, belediye ve diğer yerel hizmetleri eleştirmesi ve aksaklıkları gidermesi noktasında ortaya çıkıyor. Çünkü böyle bir misyonu olan kent konseyi, harcamaları için gerekli bütçeyi belediyeden alıyor. Bir dönem Kent Konseyi Başkanı Zafer Aydın ve dönemin Uşak Belediyesi yönetimi ters düştüğü için, konseyin binası boşaltılmıştı. Konsey, o dönemde Uşak Üniversitesi’nin uhdesinde faaliyetlerini sürdürmüştü. 
KENT KONSEYİ NEDİR?
Kent Konseyi ne iş yapar sorusunun yanıtı kısaca şöyle: 
“Kent Konseyi, uluslararası gelişmeleri ve ülke koşullarını gözeterek, tarafsız bir yaklaşımla görüş ve önerilerini oluşturmak, Katılımcılığı ve ortak akla dayanan uzlaşmayı esas almak, Değişimi ve yenilikleri önceden fark ederek sonuç odaklı çalışma kültürünü benimsemektir. Kent konseyi, kentteki önemli aktörleri bir araya getiren bir platformdur. Kamu kurumlarının, sivil toplumun, meslek örgütlerinin, siyasi partilerin ve muhtarların temsilcileri, kent konseyinde bir araya gelir. Kent Konseyi Başkanı Ve Üyeleri Maaş Alır mı? Kent Konseyi Başkanı, Yürütme Kurulu Üyeleri, Genel Sekreter ,Meclisler ve Çalışma Grubu temsilcileri kent konseyindeki çalışmalardan dolayı herhangi bir maaş ve ücret almazlar. Kuruluş hükmünü 5393 sayılı Kanun'dan alan kent konseyleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış ''Kent Konseyi Yönetmeliği'' uyarınca kurulur ve çalışırlar. Daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından 2006 yılında çıkarılan ve 2009 yılında değiştirilen yönetmelik hükümlerine göre faaliyet gösterirler.” 

Muhabir: ÇİĞDEM TURAN