Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Murat Sezgin'in başkanlığı ile fakülte araştırma görevlisi Dr. Onur Keşaplı'nın direktörlüğünde Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu ve apart tarafından 12-16 Aralık 2023 tarihlerinde Uşak’ta, 17-19 Aralık 2023 tarihlerinde ise İstanbul’da gerçekleştirilen X. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali, Türkiye’nin en büyük üniversite festivali seçildi.

Ulusal ve uluslararası değerlendirme kriterleri kapsamında, Kamera Arkası’nın her yıl almanak şeklinde hazırladığı ve yayınladığı Türkiye festivalleri rapora göre

(https://www.kameraarkasi.org/makaleler/makaleler_festival.html) 8 günde 74’ü yabancı toplam 124 filmi sinemaseverlerle buluşturarak 24 jüri üyesinin tercihleri sonucunda 25 dalda Kanatlı Denizatı Ödülü veren UFF X, Türkiye’de üniversite bünyesinde düzenlenen festivaller arasında birinci sırada yer aldı. Diğer başlıklarda öne çıkan UFF X, aynı kriterlere göre belirlenen üniversite dışı kısa film festivalleri ve hatta uzun metraj ağırlıklı film festivallerin büyük bölümünü de 10 yıldır olduğu gibi bu yılda da geride bıraktı.

Whatsapp Image 2024 04 26 At 12.22.26 (1)

Yönetim ve içerik açısından bu yıl yenilenmelere ve yeniliklere ev sahipliği yapmaya hazırlanan 11. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nin takvimi ise önümüzdeki haftalarda duyurulacak.

Haftalık yayınlanan Bizim Gazete’nin 21. sayısında Onur Keşaplı’nın kısa film festivalleriyle ilgili görüşlerine yer verildi.

Whatsapp Image 2024 04 26 At 12.22.26 (2)

Keşaplı’nın demecinin tamamı  şu şekilde; “İdeal bir kısa film festivali, sektörün köklü muhafazakârlığı nedeniyle seyirciyle buluşma şansı nispeten az olan yapıtları ve sanatçıları öne çıkaran, kısa metraj sanatının sahadaki zeminini sağlamlaştıracak adımlar atan ve sanatçıların mesleki geleceklerine yönelik maddi manevi destek sağlayarak kısa filme dair bütüncül bilinci kuvvetlendiren bir hüviyette olmalıdır. Günümüzde ise bu gayeler kısa filmlerin izleyici ile buluşma olanaklarının artışıyla değişim göstermektedir. Vimeo, Short of the Week, Argo, Mubi ve adını anmak istemediğim diğer platformlar kısa filmi görünür kılmaktadır. Hal böyleyken festivaller kadar kısa metraj sanatçılarının festivallerden beklentileri de değişmektedir. Kısa film çekenlerin hatırı sayılır bir kısmının “ödül”, “başarı”, “beğeni” peşinde koşar hale gelmeleri “para ver ödülünü al” festivallerin türemesine yol açtı. Çok yakında ödülsüz ve yurt dışında “başarı”sız hiçbir kısa filmci kalmayacak. Bu bir bakıma çok olumlu bir gelişme zira hâlihazırda hiçbir önem taşımaması gereken şeyler önemsizleşecek. Bir diğer durum ise “insanlar kısa içerik istiyor” iddiası ile kısa filme yönelik piyasa ilgisinin artışı ve filmlerin giderek daha çok formüllere dayanan, steril ve de tam anlamıyla “uzunun kısası” hallerinde görülen çoğalma. Festivallerin filmlerden ziyade “pitching” adı altında sanatçıları pazarlamacıya çeviren etkinliklere odaklanmalarında bu durumun etkisi yadsınamaz. Filmlerin izleyiciyle buluşmasının festivaller için bir formalite haline gelmesi ilk bakışta yıkıcı bir vaziyet gibi yorumlanabilir ancak bu sayede ideal festivaller, kısa film sanatının doğasından gelen özgür ve özerk özünü öne çıkarabilecek, formüllerden ve piyasa kıstaslarından uzak, estetik modernist, biçimci ve sinematografik açıdan devrimci eserleri sinemaseverlerle buluşturmayı sürdürebilecekler. Festivallerin bir nevi video sergileri halini almaları, her yerde karşılaşılamayacak yapıt ve sanatçıları bir araya getirmesi piyasa için kötü, bir sanat olarak sinema ve insanlık onuru içinse epey iyi olacak.”
 

Kaynak: HABER MERKEZİ