Proje kapsamında Gazi Mustafa Kemal İlkokulu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kullanılan bina da gün yüzüne çıkmaya başladı. Bölgedeki okullardan Anadolu Orhan Dengiz Lisesi’nin yıkılmasıyla, tarihi binan arka cephesi daha net görülür hale geldi. 
Uşak Belediyesi’nin TOKİ aracılığıyla hayata geçirdiği projenin tamamlanmasıyla, yeni Valilik, bu tarihi binaya taşınacak. 
1912 yılında yapılan bina, 1924’ten bu yana Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyor. 
ALANDAKİ TARİHİ BİNALAR RESTORE EDİLECEK
Millet Bahçesi’nde bulunan tarihi binalar restore edilecek. Daha önce restorasyon çalışması başlayan Endüstri Meslek Lisesi’nin eski atölyeleri pandemi dönemi nedeniyle yarım kaldı. Projeyle birlikte söz konusu binalardaki restorasyonun da biteceği belirtildi. 
UŞAK VALİLİĞİ TARİHİ BİNAYA TAŞINACAK
Uşak Valilik binasının da ekonomik ömrünü tamamladığı gerekçesiyle yıkımı gündeme geldi. Daha önce Mimarlar Odası Uşak İl Temsilciliği’nin karşı çıktığı yıkım kararının proje sonunda uygulanacağı belirtildi. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, daha önce yaptığı açıklamalarda, valilik binasının eski MEM binasına taşınacağını ifade etmişti. Öte yandan Millet Bahçesi adı verilen proje yaklaşık 9 yıl önce başlamıştı. Halen devam eden proje, pandemi ve deprem nedeniyle de sekteye uğradı. Kur krizi nedeniyle bölgedeki ihalelere uzunca bir süre müteahhitler girememişti. 
HABER / ÇİĞDEM TURAN

Editör: Zülal Karadedeli