Uşak Valisi Ergün'ün mesajı şu şekilde; "17 Aralık 1926'da işletmeye açılan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nın kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Başta Molla Ömeroğlu Nuri Şeker olmak üzere bu uğurda emek veren tüm vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum."

Nuri Şeker Kimdir?

Uşak Kalfa mahallesinde doğan Şeker, Medrese tahsilini Uşak`ta bitirip köyünde çiftçiliğe döndü. Susam bitkisinden yağ üretimi konusunda çalışan Şeker, bir müddet sonra şeker pancarı yetiştirme denemelerinde başarılı olunca 1923 yılında Mehmet Hacım öncülüğünde kurulan Uşak Terakki Ziraat Türk Anonim Şirketine, Mehmet Hacım'ın bizzat daveti ile katıldı. Uşak Şeker Fabrikası kuruluş çalışmaları için, şirket idare heyeti tarafında Ankara'da işleri takip etmekle görevlendirilen Nuri Şeker; Uşak Şeker Fabrikası'nın 1926 yılında işletmeye açılmasından sonra bir süre şirkette çalışmıştır. Fabrikanın 1930 yılında Sanayi Maden Bankası'na devredilmesi üzerine ise köyüne dönerek çiftçiliğe devam etti.

Uşak Şeker Fabrikası

Uşak Şeker Fabrikası. Uşak'tan Mehmet Hacım ve arkadaşları tarafından bir  anonim şirket olarak kuruldu. Türkiye'nin ilk şeker fabrikası olarak bilinen Uşak Şeker Fabrikası; Cumhuriyet'in kurulması ve gelişmesi döneminde önemli bir rol oynadı. Fabrikanın kurulması için bütün Uşak halkı'nın katkıda bulundu. 

Fabrikanın adı bir süre sonra "Nuri Şeker" olarak değiştirildi. Kuruluş çalışmalarının izlenmesi amacıyla Ankara'ya gönderilen Şeker, sonraları fabrikanın kurucusu olarak anılmaya başladı.Tüm Uşaklıların katkılarıyla kurulmuş olan ve Türk Kurtuluş Savaşı sonrası dayanışmanın bir ürünü olarak ortaya çıkan fabrikanın en büyük ortağı ise Mehmet Hacım'dir. CHP döneminde devletleştirilen fabrika Uşak'ın en önemli kurumlarından biri olma özelliğini korumaktadır.  - HABER MERKEZİ

-Uşak Haber

Editör: Duygu Bekmezci