Toplantıda konuşan Mıdık Hazine ve Maliye Bakanlığına defalarca sözlü ve yazılı başvuru yapmalarına rağmen mesleki sıkıntılarının dikkate alınmadığını iddia etti.
Uşak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Mıdık, Mali Müşavirlerin artan iş yüklerine dikkat çekerek, Devletlerin vergi gelirlerini toplamak ve hükümetlerin çeşitli alanlarda geleceğe yönelik planlamalar yapmak için bazı verilere ihtiyaçlarının olduğunu belirtti. Ancak, bu verilerin toplanırken istenilen verilerin mümkün olduğunca tek elden alınması gerektiğini vurgulayan Mıdık, gereksiz bilgi toplamanın önüne geçilmesi ve veri toplama yöntemlerinin sağlıklı çalışmasının büyük önem arz ettiğini ifade etti.
Mıdık, "Bugün Mali Müşavirlerin sırtındaki yük artık dayanılmaz bir boyutlara ulaşmıştır. Meslek mensupları aracılığıyla alınan beyan ve bildirimlerin sayısı her geçen gün artmakta, bu beyan ve bildirimlerin içerikleri kolaylaşacağına zorlaşmaktadır. Gelişmiş ülkelerde iş verimini artırmak için haftalık çalışma günlerinin dört güne indirilmesi tartışılırken, biz Mali Müşavirler olarak neredeyse 7/24 ofislerimize hapsediliyoruz. Görünürde mükellef veya işverenlerden istenilmekle beraber, iktisadi ve sosyal hayata ilişkin ihtiyaç duyulan hemen her veri Mali Müşavirler aracılığıyla toplanılır hale gelmiştir" dedi.
Mıdık, ayrıca resmi, idari ve hafta sonu tatillerinin Ramazan Bayramı ile birleşmesi nedeniyle Nisan ayında çalışma günlerinin sadece on sekiz gün kaldığını belirterek, "Bu kadar kısa süreye bu kadar beyan ve bildirimin sağlıklı bir şekilde verilmesine imkân yoktur. Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine yaptığımız hem yazılı hem sözlü başvurularımızı dikkate alması için meslektaşlarımızın masa başında ölmesi mi gerekli!" şeklinde konuştu.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ