Değerlendirme sonucuna göre İzmir Bölge Sergisi’ne gitmeye hak kazanan proje sayısı katılım oranına göre Uşak’ın bölgesinde birinci olduğunu ifade eden Uşak İl Mili Eğitim Müdürü Halil Yücel sosyal medya aracılığıyla yaptığı paylaşımda : ““TÜBİTAK 2204- B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” değerlendirme sonuçları açıklandı. Değerlendirme sonucuna göre İzmir Bölge Sergisi’ne gitmeye hak kazanan proje sayısı katılım oranına göre ilimiz Uşak 1’inci olmuştur. Projeleriyle bölge finallerine gitmeye hak kazanan Turhan Akçay Bilim ve Sanat Merkezinden danışman öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ederiz.” İfadelerini kullandı.

Uşak Turhan Akçay Bilim ve Sanat Merkezinin finale kalan projeleri şu şekilde:

1- HADGEM2-ES KÜRESEL İKLİM MODELİ RCP 4.5 SENARYOSUNA GÖRE UŞAK’TA ŞEKER PANCARININ GELECEĞİ,

2- UBD TEMELLİ İKLİM EĞİTİMİNİN İKLİM OKURYAZARLIĞINA ETKİSİ,

3- PULUN DEĞERİNİ ANLIYORUM, PULUN HAYAT VERDİĞİ POSTA SANATIYLA DEĞERİMİ YAŞIYORUM,

4- TEKSTİL ATIKLARINDAN DIŞ CEPHE YALITIM LEVHASI TASARIMI,

5- GENÇ ELLER ÇARPANA DOKUYOR GELENEĞİ GELECEĞE TAŞIYOR,

6- IOT TABANLI AL GEÇİT SEL UYARI VE YÖNETİM SİSTEMİ,

7- EFFİCİENNET VE YOLOV8 KULLANARAK SINIF İÇİ ÖĞRENCİ DUYGU ANALİZİ

8-YAPAY ZEKA İLE ANDROİD MOBİL CİHAZDA YENİLENEBİLİR BALIK VE ZEHİRLİ BALIK TESPİTİ

YARIŞMA HAKKINDA

TÜBİTAK  tarafından düzenlenen 18. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına bu yıl 16 bin 712 proje başvurusu yapıldı. Proje başvuruları, görevli jüri üyeleri tarafından değerlendirildi ve yapılan ön değerlendirme sonucunda 10 alanda toplam bin 219 proje bölge yarışmasına katılmaya hak kazandı.

Bölge Yarışmaları kapsamında proje sergisi ve ödül töreni, 22-25 Nisan 2024 tarihleri arasında 12 Bölgede yüz yüze yapılacak.

Bölge sergisi öncesinde Muvafakatname, Bilimsel Etik ve Proje Katkı Beyanı Formu, Yarışma Kuralları Kabul Formu ve Katılımcı Bildirim Formu’nun, projedeki tüm öğrenciler ve danışman/rehber öğretmen tarafından mavi kalemle doldurulup imzalandıktan sonra renkli olarak taranmış tek bir nüshasının en geç 19 Nisan 2024 günü saat 17:30’a kadar Bölge Koordinatörlüğü e-posta adresine* gönderilmesi ve orijinal nüshalarının bölge sergisine gelindiğinde elden Bölge Koordinatörlüğüne teslim edilmesi gerekiyor.

HABER / HALİL ASLAN

Editör: Halil Aslan