Uşak Üniversitesi listede; Avrupa Üniversite-Batı Asya sıralamasında (Europe University Rankings - Western Asia) 58’inci sırada, QS Avrupa Üniversiteler sıralamasında (Europe University Rankings) 601+ ve aynı listenin QS Gelişen Avrupa ve Orta Asya (QS EECA) sıralamasındaki genel sıralamada 351-400 bandında yer aldı.

“HEDEFİMİZ HER ZAMAN DAHA DA ÜST SIRALARA ÇIKARAK KALİTEMİZİ ARTTIRMAK”
Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, 2018 yılından itibaren yapılan çalışmalarla uluslararası sıralamalarda yer aldıklarını belirterek şunları aktardı: ‘‘Devamlılık arz eden bu başarılarımıza bir yenisini daha ekledik ve QS Avrupa 2024 sıralamasında da yerimizi aldık. Dünya çapındaki saygın akademik derecelendirme kuruluşlarından olan QS (Quacquarelli Symonds) tarafından yapılan ve ‘Araştırma, İstihdam, Öğretim, Küresel Katılım ve Sürdürülebilirlik’ göstergelerinin dikkate alındığı 2024 Avrupa Üniversite Sıralamasında (QS-Europe) Avrupa’daki 688 yükseköğretim kuruluşu arasına girdik. Türkiye’den sadece 73 üniversitenin değerlendirildiği listede yer almaktan mutlu ve gururluyuz. Ayrıca Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversitelerden sadece üçü bu listede yer aldı. Bu üç üniversiteden biri de Uşak Üniversitesi. Hedefimiz her zaman daha da üst sıralara çıkarak kalitemizi arttırmaktır.’’


“EN YEŞİL KAMPÜSÜNE SAHİP İLK 1000 ÜNİVERSİTE İÇİNDEYİZ”
2023 yılında dünyadaki ilk 1000 üniversite arasında yer aldıklarını hatırlatan Rektör Savaş; “SCİMAGO 2023 listesinde de Türkiye’den 134 üniversitenin yer aldığı sıralamada bir önceki yıla göre 16 sıra yükselerek 83. sırada yer alma başarısını gösterdik. URAP’taki sıramız ise yıldan yıla yukarılara çıkıyor. URAP Türkiye Devlet Üniversiteleri Sıralamasında, 2022-2023 (121 Üniversite arasında) 79. Sırada, 2000 sonrası kurulan üniversiteler asarında ise 38’ inci sıradayız. Ayrıca UI Green Metric sıralamasında dünyanın en yeşil kampüsüne sahip ilk 1000 üniversite içindeyiz. Uşak Üniversitesi ailesi olarak ortaya koyduğumuz hedefler ve bu hedeflere ulaşmak üzere attığımız adımlar başarıyı da beraberinde getiriyor. Başarılarımızda emeği geçen tüm Uşak Üniversitesi ailesine teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.
HABER / ZÜLAL KARADEDELİ

Editör: Duygu Bekmezci