Çanakkale zaferini, tarihin kırılma noktası, milletlerin tarihine yön veren hadiselerin eşsiz örneklerinden biri olarak tanımlayan Vali Ergün, vatanı için tam anlamıyla göğsünü siper eden Türk Milletinin büyük bir kahramanlık ve mukaddes bir gayretle düşmanı bozguna uğrattığını söyledi. Vali Ergün; “ Kanının son damlasına kadar vatanını savunan kahramanlarımız, bugünden baktığımızda aklımızın sınırlarını ziyadesiyle zorlayan bir cesaretin, emsaline az rastlanır bir ruhun ete kemiğe bürünmüş hatırasını armağan etmişlerdir bize. Çanakkale’de Türk milletine karşı bütün gücüyle saldıranların bile zaman zaman bu destansı mücadeleye saygı duruşunda bulunduklarına şahit olmamız, vatan savunmasında ne kadar haklı bir müdafaanın neferleri olduğumuzu açıkça göstermektedir.” Dedi.

“ÇANAKKALE, YÜCE MİLLETİMİZİN MUKADDES VATAN TOPRAĞINA BAĞLILIĞININ NİŞANESİDİR”

Memleketin dört bir yanında vatan savunması için cepheye koşan kahramanların hiçbir zaman unutulmayacağına dikkat çeken Vali Ergün şehitlerin hiçbir zaman ölmeyeceğinin de kutsal kelam olan Kur’an-ı Kerim’de müjdelendiğini hatırlattı. Çanakkale kahramanlarının bıraktığı manevi mirasın bütün değerlerin üzerinde olduğunun altını çizen Vali Ergün: “Öyle ki Millî Mücadele’ye ruh veren bu değer, Türk milletinin bağımsızlık uğrunda ödemekten kaçınmayacağı her bedelin sonsuz sınırlarını da belirlemektedir. Bu sınır, yüce milletimizin mukaddes vatan toprağına bağlılığının nişanesidir. Çanakkale’nin her zerre toprağında son subayına ve neferine kadar canıyla direnen ve bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan bir milletin esaret altına alınamayacağı ve sonraki yıllarda bağımsızlığı için yürüteceği Millî Mücadele’den de destansı bir zaferle çıkacağı çok açıktır.” Şeklinde konuştu.

“TÜRK MİLLETİNİN EN MUKADDES BAĞIMSIZLIK İLHAMI”

Mesajında, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan bağımsızlık yürüyüşü meşalesinin 1915’te Çanakkale’de tutuştuğu ifade eden Vali Ergün  Çanakkale zaferinin bu yönüyle Türk Milletinin en mukaddes bağımsızlık ilhamı olduğunu vurguladı. Vali Ergün mesajına şu ifadelerle son verdi: “ Necip milletimizin şanlı tarihinde kahramanlıklarıyla ve cesaretleriyle abideleşen, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor; tarihimiz boyunca vatanımıza göğsünü siper eden kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyor, Çanakkale Zaferimizin 108. yıl dönümünü kutluyorum.