Konut satışları, Uşak ve Türkiye genelinde ciddi anlamda düştü. Ortalama 500 ila 600 konutun satıldığı Uşak’ta, Nisan itibariyle 322 konut satışı yapıldı. Türkiye genelinde de 100 bin bandında olan satışlar 75 bin 569’a gerildi. Konut satışlarındaki düşüşler, fiyatların neden düşmediği sorusunu akıllara getirdi. Ekonomist Evren Devrim Zelyut, konut satışlarında dramatik bir düşüşün beklenmemesi gerektiğini ifade etti. Zelyut, yaz ve son bahar döneminde parası olanlar için bir fırsat oluşabileceğini dile getirdi. Fiyatların sürekli yatay seyrettiğini aktaran Zelyut, benzer şekilde Dolar ve TL kurunda da parası olan için fırsat oluşacağını, dar ve alt gelir grubu için ise 2028’in bekleneceğini vurguladı. 

KONUT FİYATLARI NEDEN BİR TÜRLÜ DÜŞMÜYOR?
Ekonomist Evren Devrim Zelyut, konut ve dolar / TL için flaş açıklamalar yaptı. Hem konut hem de dolar / TL’de bir fırsat kapısı açılacağını belirten Zelyut, yazın ortasında her 2 alanda fırsat penceresi açılabileceğini öngördü. 
Konut fiyatlarında artış hızının belli kesimlerde düştüğünü dile getiren Evren Devrim Zelyut, TÜİK inşaat maliyet endeksinin arttığını söyledi. Çimento, kum, arsa ve diğer fiyatların da düşmesi gerektiğini aktaran Zelyut, maliyetin son rakamlara göre yatay seyirde devam ettiğini vurguladı.
İnşaat maliyetlerinin trajik boyutta artmadığını anlatan Zelyut, şöyle söyledi:
“Alt gelir ve orta gelir grubundakilere konut arzında dramatik düşüşler var. Bu da ev satışlarının düştüğünü ortaya koyuyor. 100 binden 75 bine düşen rakamlar var. Piyasanın alt ve orta gelir grupları tarafından domine edilmediğini ve üst gelir grubu bulunduğu için de fiyatların geri çekilmediğini görebiliriz. İpotekli satışlar 80 binden 34 bine düşmüş. Yüzde 57 düşen bu rakamdakiler kim, alt ve orta gelir grupları. Çünkü korkunç bir faiz var ve kimse ev alamıyor. Üst gelir grupları nakit parayla piyasayı döndürüyor. İlk el satışlar 110 binken 112 bin olmuş. İkinci el satışlar da 258 binden 242 bine gerilemiş. Bu fiyatlar nereye doğru gider?  Konut fiyatları geri gelmiyor. Konut fiyatları tezi gerçekleşmedi. İnşaat maliyetleri düştü ama hala belli bir noktada yatay yapıyor.”
PARASI OLANLAR İÇİN FIRSAT BU YIL VAR, FAKİR VE ORTA GELİRLİLER 2028’İ BEKLESİN!
Parası olanlar için sonbahar veya kışa doğru faiz indirimlerinin gündeme geleceğini belirten Zelyut, şu ifadeleri kullandı: “Bu faiz indirimleri geldiğinde, alt ve orta gelir grupları piyasaya bir taleple gelecekler. Onların da beklediği bir şekilde talep de oluşacak. Bu durum da iyi değil! Çünkü fiyatlar yukarıya doğru çıkacak. Bu fiyat o zaman artacak. Konutta fiyatlar dramatik olarak düşmez ve bunu iddia edenler yanıldı diyoruz. “  
Dolar ve TL’de de parası olanlar için aynı dönemlerde fırsat olacağını dile getiren Zelyut, alt ve orta gelirin hem konut hem de dolar/TL üzerinde kar etmek için 2028’i beklemesi gerektiğini söyledi.

ZÜLAL KARADEDELİ

Editör: Zülal Karadedeli