Uşak Belediyesi, yeni bir festival daha yapma kararı aldı ve buna göre Temmuz ayının 3’üncü haftasına denk gelen Cuma-Cumartesi ve Pazar gününün tarhana festivali olması kararlaştırıldı. Tarhana festivalini yıllardır yapan Gediz Belediyesi, bu haber üzerine bir açıklama yaptı. Gediz Belediyesi adına Başkan Necdet Akel, bir tepki mesajı verdi. Murat Dağı’nın Gediz’in öz varlığı olduğunu kaydeden Necdet Akel, tarhananın da Gediz’in lezzeti olduğunu ifade etti. Uşaklı tarhana üreticilerine 20 yıldır Gediz’de ağırladıklarını belirten Başkan Necdet Akel, şu mesajı verdi:
“Sayın Yalım yerel seçim önü Murat Dağı Uşaklıların demiştir. Burada içtiği tarhana hoşuna gitmiştir ki festivalini düzenlemeye kalkmıştır. Biz de diyoruz ki Murat Dağı, Gediz’in öz varlığıdır. Tarhana da milli içeceğidir.” Başkan Akel, önümüzdeki günlerde Geleneksel Gediz Tarhana Festivali’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler” takviminde yer alacağını sözlerine ekledi. 
YALIM, NECDET AKEL’E YANIT VERDİ!
Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel’in yaptığı açıklamalar üzerine Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım, bir açıklama yapma gereği duydu. Yalım, şu açıklamaları yaptı: 
“Uşak tarhanası coğrafi işaret olarak tescillenmiştir. Coğrafi işaret olarak tescil ettirdiğimiz bir değerimizle ilgili festival yapmamız sizleri neden rahatsız etmiştir anlamış değiliz. Yine ortak değerimiz olan Murat dağının Uşak ilimiz sınırları içerisinde etekleri bulunmaktadır. Bizde ilimizin bir doğal güzelliği olan Murat dağının yok olmaması talan edilmemesi ile ilgili maddi manevi katkılar sunarken eylemler yaparken sizi yanımızda göremedik. Uşaklı ve Gedizli hemşerilerimiz bu eylemlerimizde bize destek olurken Murat Dağına sahip çıkmak şimdi aklınıza gelmiş olmalı. Yine de bu açıklamanız talihsiz ve acemice bir açıklama olarak görüyoruz”. 
Uşak’ta en çok eleştirilen konuların başında festivaller geldi
Öte yandan Uşak’ta belediyenin en çok eleştirilen faaliyetleri başında, festivaller geldi. Önceki dönemdeki Uşak Belediyesi yönetimi festivallere Gurbetçi Fest ve Moda Fest’i de ekledi. Her 2 festival de her Nisan ayında okunan faaliyet raporlarında eleştiri konusu oldu. Festivallerin boşa gider olduğunu belirten dönemin muhalif partilileri, bu dönem için festival yapmama kararları vermişti. Fakat Özkan Yalım ve ekibinin ilave festival yapması da ayrıca dikkat çekti. 
Zülal Karadedeli

Editör: Zülal Karadedeli