Bu yıl Uşak Üniversitesi’ni kazanan ve kente gelen çölyak hastası olan gençlerin ailelerinin kendisini aradığını belirten Ömre Ümran Aydın, gençlerin Uşak Üniversitesi yemekhanesinde ve Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda yiyebilecekleri özel yiyeceklerin hazırlanması gerektiğini dile getirdi. 
Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Ömre Ümran Aydın, “Uşak Üniversitemize bu yıl yeni öğrencilerimiz geldi ve hepsi için yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum. Tabii buraya gelen öğrenciler arasında çölyak ve PKU hastası olanlar var. Bu öğrencilerimizin aileleri beni aradılar ve bu konuda bir destek istediler. Belki 20’ye yakın telefon aldım ve beslenmeleriyle ilgili üniversite ve KYK yönetiminin bir çalışma yapması gerekiyor. Bu gençlerimize glutensiz ve düşük proteinli beslenebilecekleri besinler temin edilmeli. Öğrencilerimize herkesle aynı besinler verilirse, zehirlenme ve karın ağrısı gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Bu gençlerimiz zor şartlarda okuyorlar ve glutensiz-düşük proteinli besinleri de temin etmeleri zor. Yöneticilerimizin bu konuda bir çalışma yapmalarından memnuniyet duyarız” dedi.


Çölyak hastalarının her besini tüketemediğini belirten Aydın, “Çöylak hastaları gluten içeren bir besin tükettiklerinde ince bağırsaklarındaki emilime yardımcı yapılar zarar görür. Bu nedenle çok özel besinler tüketmeleri lazım. Bu hastalığın bir tedavisi yok ve tek çözüm bireye zarar verecek besinlerden uzak durmaktır” diye konuştu. - HABER/ZÜLAL KARADEDELİ

Editör: Duygu Bekmezci