UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Uşak’ın termal turizm tesislerinden Örencik, harabe haliyle dikkat çekiyor. Bir zamanlar çocukların oyunlar oynadığı ve vatandaşın tatil ve piknik yaptığı Örencik Termal, yaklaşık 15 yıldır harabe halinde. Örencik Termal’deki durumla ilgili bir açıklama yapan Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği Başkanı Mehmet Keyvanoğlu, tesisin bu halinin üzüntü verici olduğunu ifade etti. Keyvanoğlu, yaklaşık 40 derece olan termal suyun boşa aktığını kaydetti. 

SU DOLDURMAYA HALA GELENLER VAR, BAŞKA DA GELEN GİDEN YOK

Whatsapp Image 2024 04 04 At 10.51.47 Am
Örencik Termal’in içler acısı halini anlatan Mehmet Keyvanoğlu, şöyle konuştu: 

“Bir zamanlar kısa bir süre de olsa Uşaklı için güzel bir tatil yeri olan ve şifa bulunmak için gelinen Örencik kaplıcaları. Evlerin hali gerçekten çok perişan. İlk yapıldığında burada birkaç gün kaldım. Burası doyum olmaz bir yerdi. Sonra ne oldu bilen yok ve bir anda her şey tersine döndü. Termal tesislerin olduğu yerler artık metruk bir halde. Uşak’a yakınlığı nedeniyle de burası tercih edilen bir yerdi. Şu anda maalesef kötü durumda. Suyunu almak için buraya kadar gelenler var. Bunun haricinde gelen ve geçenler yok. Eski yüzme havuzunun olduğu yerler karşımızda. İlk açıldığı yıllar, burası neşe içinde ve çocukların oynayıp koştuğu bir yaşam alanıydı. İnsanları piknik yaptığı bir bölgeydi.”

ÖRENCİK TERMALDEKİ MALZEMELERİN SÖKÜLDÜĞÜNÜ KÖYLÜ HABER VERDİ

Whatsapp Image 2024 04 04 At 10.51.45 Am (2)
Örencik Termal’in harabeye dönmesi ve buraya neden yatırım yapılmaması hakkında Uşak İl Özeli İdaresi kaynaklarından bilgi aldık. Edindiğimiz bilgilere göre, daha önce tesisi işleten şirketlerin, borçlarını ödemediği öğrenildi. Şirketlerde her hangi bir taşınır veya taşınmazın bulunmaması nedeniyle devletin alacağını tahsis edemediğini belirten Uşak İl Özel İdaresi kaynakları, şu bilgileri paylaştı:

Whatsapp Image 2024 04 04 At 10.51.46 Am

“Burada şirketler vardı ve alacakları maddi olarak kurum tahsil edemedi. Çünkü şirketlerin üzerinde kayda değer bir mal varlığı yoktu. Bu nedenle, bunu kamu malına zarar vermekten ceza davasına döndürdük. Buraya dava süreci olduğu için yatırım yapılmıyor. Bu saatte sonra da çok cazip bir yatırım olur mu olmaz mı bilinmez. Burada kamu eliyle yatırım yapmak bütçe olarak mümkün değil. Su sıcaklığı 38-40 derece sıcaklık. Bu su sadece termal banyoya uygun. Isıtmada kullanılamıyor. Örencik’te yapılacak tesislerin tamamının ısıtması kömürle oluyor. Burası yıllar önce sosyal tesis olarak düşünülmüş. Sonra gelen her vali yatırım yapmaya kalkmış. En son kiraya verildi ve tamirat tadilat yapacağım diye ne varsa söktü. İl Özel İdaresi sonradan bundan haberdar oluyor. Köylülerin şikayeti üzerine bakılıyor, oradaki tüm malzemelerin söküldüğü ortaya çıkıyor.” 

Whatsapp Image 2024 04 04 At 10.51.46 Am (1)

Muhabir: ÇİĞDEM TURAN