UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Uşak’ta kentin kuzey bölgesinde, en çok oy alan siyasi parti AK Parti oldu. Uşak’ta ağırlıklı olarak çalışarak hayatını idame ettiren nüfusun yoğun olduğu mahallerde AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP’nin oylarına baktık. Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre Aybey, Dikitilaş, Elmalıdere, Bozkurt, Durak, Işık, Karaağaç, Mehmet Akif Ersoy ve Sarayaltı mahallelerindeki seçmenlerin büyük bölümü oyunu AK Parti’ye verdi. Son seçime göre 54 bin 424 seçmenin bulunduğu ve kentin kuzeyinde yer alan mahallelerde, AK Parti’ye 20 bin 784 oy çıktı. CHP’ye 8 bin 590, İYİ Parti’ye 8 bin 46 ve MHP’ye de 5 bin 75 kişi oy verdi.  Diğer siyasi partilere de 4 bin 812 seçmen oy verdi.  

31 MART 2019 SEÇİMİNE GÖRE OY DENGELERİ ÇOK DEĞİŞMEDİ
Kentin kuzey bölgesindeki oy dengelerinin 31 Mart 2019 yerel seçimlerine göre değişmediği de görülüyor. 14 Mayıs’taki genel seçimlerde 20 bin 784 oy alan AK Parti, önceki yerel seçimde de bu bölgede 20 bin 139 oy aldı. AK Parti’nin kendi seçmenini burada muhafaza ettiği rakamlarla görülüyor. Yeni oy kullanan seçmenlere rağmen rakamdaki düşüşün, Yeniden Refah’a giden oylar ve ekonomik şartlara tepkili vatandaşlardan kaynaklandığı düşünülüyor.  İYİ Parti’nin ise oyu önceki yerel seçime göre hissedilir ölçüde düştü. 14 Mayıs seçimlerinde 8 bin 46 oyu olan İYİ Parti, 2019 yerel seçimlerinde yine Muhammet Gür’le kentin kuzeyinden 12 bin 735 oy aldı. 14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde 8 bin 590 oy alan CHP ise önceki yerel seçimde 3 bin 165 oy almıştı. MHP ise, Uşak’ın kuzeyinden her 2 seçimde kendi oyunu korudu. 14 Mayıs’ta, Uşak’ın kuzeyinden 5 bin 75 oy alan MHP, önceki yerel seçimde aynı mahallelerden 5 bin 209 oy aldı. 


AK PARTİ’NİN ALDIĞI OY, SADECE SOSYAL YARDIMLARLA İLGİLİ DEĞİL!
Kentin kuzey bölgesindeki seçmeni sadece sosyal yardımlara bakarak oyunu vermiyor. Yaptığımız görüşmelerde, zaman zaman Merkezi Hükümete kızan seçmen, ‘Ne kadar kızsak da gider oyumuzu Reis’e veririz’ şeklinde bir yaklaşım ortaya koyuyor. Oy veren kitlede sosyal yardım ve desteklerin de etkili olması dikkat çekiyor. Önümüzdeki yerel seçimlerde İYİ Parti ve CHP’nin adayının da bu bölgelerde kabul görme ihtimali bulunduğunu ifade edenlerin de sayısı az değil. 
ZÜLAL KARADEDELİ

Editör: Halil Aslan