Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Uşak’ta 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü hava sıcaklığının 38 dereceyi bulması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü haritalarına göre önümüzdeki günlerin hava tahmin raporları güncellendi. Hava tahmin haritalarına göre kavurucu sıcaklar yarından sonra tekrar geliyor. MGM haritalarına göre bugün ve yarın Uşak’ta hava sıcaklığının 34 ve 35 derece seviyesinde olması bekleniyor.
Önceki haftalarda görülen 38 ve 39 derecelik kavurucu sıcakların 3 Temmuz 2024 günü tekrar görüleceğine dair tahmin, MGM haritasında yayınlandı. Buna göre Çarşamba günü Uşak’ta hava sıcaklığı 38 dereceyi bulacak. Aynı gün; Manisa 40, Aydın 39, Denizli 41, Kütahya 37 ve Afyonkarahisar da 36 dereceyi bulacak. 
Yaz döneminde sıcak havaya karşı uzmanlar önemle uyarıyorlar. Çocukların aksam üstü saat 17:30’dan sonra dışarıda oyun oynamasının daha uygun olduğu belirtiliyor. Yaşlı ve hamilelerin de günün sıcak saatlerinde dışarıda olmamaları önemle tavsiye ediliyor. 
Ormanlık alanlara dikkat!
Öte yandan sıcak havanın olumsuz etkilerinin başında orman yangınlarının yaygınlaşması geliyor. Orman yangınları yoğun sıcaklığın olduğu dönemlerde görülüyor. Sıcaklığın 35 derece ve üzerine çıktığı dönemlerin daha büyük tehlike arz etmesi nedeniyle, ormanlar konusunda hassas olunması tavsiye ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Uşak Valiliği de bu konuda bir uyarıda bulunmuş ve yangınlara karşı hassas olunması gerektiğini aktarmıştı. 

Muhabir: ÇİĞDEM TURAN