UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

TCDD 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay da toplantıda yaptığı konuşmada: “ Şu anda Uşak-Ankara arası tren yolculuğu 9 saat sürüyor YHT ile yaklaşık bu süre 2 saate düşecek, Uşak-İzmir 6 saat o da yaklaşık 1,5 saate düşecek” demişti. 


Aradan 6 yıldan fazla zaman geçti ama hızlı tren bir türlü Uşak’tan geçmedi. Projede neden bu kadar gecikme yaşandığına dair de herhangi bir açıklama yapılmadı.
HIZLI TREN İÇİN YENİ TARİH 2028


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Eylül ayında yaptığı açıklamada Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesinin  altyapı işlerinde yüzde 58 oranında genel fiziki ilerleme kat edildiğini ve projenin 2028 yılında hizmete alınacağını söyledi.
Proje kapsamında 40,7 kilometre uzunluğunda 49 tünel ve 21,2 kilometre uzunluğunda 67 viyadük, 66 köprü inşa edilecek. 

TÜRKİYE’NİN İLK HIZLI TRENİ NE ZAMAN HİZMETE GİRDİ?
Türkiye’de ilk olarak Ankara-Eskişehir yüksek hızlı tren hattı 13 Mart 2009 yılında hizmet vermeye başladı. Böylelikle Türkiye, yüksek hızlı tren teknolojisi kullanan dünyada 8, Avrupa'da ise 6. ülke konumuna yükseldi. 2011 yılında Ankara-Konya yüksek hızlı tren hattının daha sonra 2014'te Ankara-İstanbul hattı açıldı.  2022 yılında Konya-Karaman ve son olarak da 27 Nisan 2023 tarihinde Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattı vatandaşların hizmetine sunuldu. 
HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ

-Uşak Haber