Psikiyatri Uzmanı Dr. Tuba Erdoğan, rüyaların ve kabusların nedeni birçoğumuzun üzerinde merakla durduğu bir konuolduğunu dile getirdi. Rüyaların , uyurken meydana gelen zihinsel imgeler veya aktivitelerolarak tanımlayan Erdoğan; " Uykunun herhangi bir aşamasında rüya görebilirsiniz, ancak en canlı rüyalarınız tipik olarak hızlı göz hareketi uykusunda veya REM uykusunda gerçekleşmektedir. Bu dönem, beyninizin oldukça aktif olduğu, gözlerinizin kapalı gözlerinizin arkasında hızla hareket ettiği ve geçici olarak kas tonusunun kaybolduğu uyku dönemidir. "dedi

Trafiğe çıkan tansiyon hastaları dikkat etmeli Trafiğe çıkan tansiyon hastaları dikkat etmeli

Kişileri duygusal olarak çok etkileyen, heyecanlandıran, korkutan olaylar, görüntüler ve seslerin zihnde  son derece derinlerde gizli olduğunu belirten Erdoğan,söyle devam etti; "Kolay kolay unutulmazlar ve gece uyurken kabus ya da korkulu rüyalar olarak tekrar karşımıza çıkarlar. Gündelik yaşamda korkutan bir şey yaşamamış olunabilir. Kişileri korkutmayı hedefleyen korku filmlerinin bazı sahneleriyse insanların yıllarca rahat uyuyamamasına sebep olabiliyor."  
 Korkuları nedeniyle danışmaya gelmiş olan çocukların hepsinin izledikleri bir film ya da oynadıkları oyunlardan sonra korkmaya başladıklarını belirten Erdoğan;" Bu durumda korkulardan kurtulmak istiyorsanız alacağınız ilk önlem korku filmi izlememek, içinde dehşet, şiddet sahneleri içeren bilgisayar oyunlarını oynamamak olmalıdır. " dedi.

Kabus Görünce Ne Yapmalıyız
Kabusların kişileri fazlaca korkutan, heyecanlandıran düşler olduğunu söyleyen Erdoğan; "Kabustan uyandığımızda kalbimiz hızla çarpar, su gibi terlemiş, heyecanlanmış oluruz. Bu durumla yalnız başına mücadele etmek yerine anne ve babanızdan yardım istemelisiniz. Güvendiğiniz bir büyüğün güvenli kolları ve sakinleştirici sesi sizi yatıştıracaktır. " sözlerini kaydetti.
Rüya gördüğümüz anda uykudan uyanırsak gördüğümüz rüyayı daha iyi hatırlayacağımızın altını cizen Erdoğan, ekledi; " bir de bu rüyayı o sırada birisine anlatırsak ya da uyanıp üzerinde düşünürsek o rüyayı bir daha hiç unutmayız. Gördüğünüz kâbusu hatırlamak mı istersiniz unutmak mı? Unutmak istiyorsanız uyandığınız  "

Buradaki önerilerin gece korkularını yenmek için atılabilecek ilk adımlar olduğunu belirten Erdoğan; "Çoğu korku bu basit ama etkili adımlarla yenilebilir. Ama bazen de korkular profesyonel yardım almayı gerektirecek kadar yoğun olabilir. O zaman da psikolog ya da psikiyatristten yardım almak gerekir. Korkular için oluşturulmuş korkuyu yenme programları vardır. Bu programlarda terapistin yardımıyla 6-8 görüşmede korkuları adım adım yenmeyi başarabilirsin. " dedi