2014’ten beri Eğitim İş Uşak Şube Başkanlığı yapan Ercan Uzun, önümüzdeki günlerde yapılacak genel kurulda, göreve yeni bir isme devretmeye hazırlanıyor. Yaklaşık 25 yıldır sivil toplum çalışmalarını aktif bir şekilde devam ettiren Ercan Uzun, bu süreçte kendine destek olan eşiyle beraber bir açıklama yaptı. Sivil toplum çalışmalarında en büyük desteği eşi, oğlu ve yol arkadaşlarından aldığını belirten Ercan Uzun, toplumsal çalışmalara destek olmaya devam edeceğini kaydetti. Kendisinden sonra göreve gelecek olan başkana, ekibine ve sendika üyelerine desteğini sürdüreceğini belirten Ercan Uzun, şöyle söyledi:

Whatsapp Image 2024 04 25 At 20.07.05
“Son 10 yıldır Eğitim İş Sendikası Uşak Şube Başkanlığı yapıyorum. Önümüzdeki günlerde bir genel kurul yapılacak ve ben aday olmayacağım. Bugün basın mensuplarıyla vedalaşmak ve bu kararımı duyurmak istedim. Çeyrek yüzyıllık bir mücadelemiz var. 1999-2001 arasında başka bir sendikadaydım, daha sonra Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığı yaptım. 2012 yılından beri Eğitim İş Şube Başkanlığı yapıyorum. Tabii bir işin nasıl başlangıcı varsa, bitişi de elbet olacak”.
FETÖ İLE İŞBİRLİĞİ YAPILDIĞI DÖNEMDE GÖREV YAPTIM

Whatsapp Image 2024 04 25 At 20.07.06
“ADD Uşak Şube Başkanlığı yaptığım dönem en sıkıntılı dönemden biriydi” diyen Ercan Uzun, şöyle konuştu: “FETÖ ile işbirliği yapanlarla mücadele ediyorduk. Yeri geldi okulumuz değişti ve biz yılmadan mücadele ettik. Şu anda Eğitim İş Sendikası Başkanıyız ve Türkiye kurucuları arasındayız. Daha önce başka bir sendikadaydım ve ana dilde eğitim konusunda uyuşamadık. Biz Türkiye’de eğitim dilinin ve resmi dilin tek olması gerektiğini savundum. Eğitim İş Sendikasını sıfırdan kurduk. Arkadaşlar bizim bu işi yapmamıza karar verdi ve 10 yıldır sendika başkanlığı yapıyorum. 170 civarı üyemiz vardı ve bugün 1400’ün üzerine çıktık. Bu yıl belki yetkili sendika da olacağımızı düşünüyorum. 2 arkadaşımız var ve seçim sürecine giriyoruz. Seçim süreci nedeniyle üye çalışmalarımız biraz durağanlaştı. Gelecek arkadaşlarımız da üye sayımızı en üst seviyelere taşıyacaktır. Ben de elimden gelen desteği veririm.”
Uzun eşine ve oğluna teşekkür ederek, şu ifadelere yer verdi: “Beni 25 yıldır yalnız bırakmayan sevgili oğlum ve eşime teşekkür ediyorum. Eş desteği olmadan bu işler olmaz. Üyeler sürekli arıyor ve onlarla da ilgilenmek gerekiyor. Mücadelede bana sahip çıkan dostlarıma ve omuz omuza mücadele verdiğimiz dostlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum.” 

Muhabir: Zülal Karadedeli