Gündem:
Uşak HAK İŞ İl Başkanı: Kadına şiddete karşıyız

HAK İŞ Uşak İl Başkanı Recep Sorkun, sendikasının kadına şiddetle mücadeleye destek verdiğini ve kadın üye sayısının her geçen gün arttığını ifade etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sorkun, “Kadın ve erkek birlikte bugünü anmamız, bugün için bir şeyler söylememiz HAK-İŞ’in ayrıcalığıdır. Toplumdaki bütün sorunların çözümünü sadece bir cinsiyete terk edemeyiz. Kadına şiddet, ayrımcılık, dışlayıcılık konuları sadece kadınlarımızın sorunları olamaz. Bu sorunlarla birlikte mücadele etmemiz gerekiyor” diye konuştu. HAK-İŞ Konfederasyonumuzun ‘Kadına Şiddet’ konusunda Türkiye’de bir ilki, bir öncülük hareketini başlatmış olmasının önemini vurgulayan Sorkun, konuşmasında “Özellikle 2019 yılında ILO’nun İşyerlerinde Şiddet ve Tacizle Mücadele Sözleşmesi’nin konfederasyonumuzun da içerisinde bulunduğu bir yapı tarafından kabul edilmesi, 18 ülke tarafından onaylanmış olması bizim için yeni bir umut ışığıdır. Sözleşmenin kabul edilmesinden itibaren C190 sayılı sözleşmenin hayata geçirilmesi için öncelikle hükümet ve Meclis tarafından onaylanmasını bekliyoruz” diye konuştu.  Yaklaşık 30 milyona yakın çalışanı yakından ilgilendiren işyerinde şiddet ve tacizle mücadele sözleşmesinin çalışma hayatının en önemli konularından birisi olduğunu hatırlatan Sorkun, “Bu konu, bizim için ekmeğimiz, aşımız ve işimiz kadar önemli. Bunun anlamını ve manasını her fırsatta, hükümetimize, bakanlarımıza ve kamuoyuna açık açık ifade ediyoruz” dedi. 17-22 Kasım 2022 tarihleri arasında 130 farklı ülkeden 200 milyon üyesi bulunan Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ITUC’un 5. Dünya Kongresi’nde bütün sendikaların ortak ifadesinin ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ olduğunu ifade eden Sorkun, “Dünyanın her yerinde, her kıtada ne yazık ki kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Yasal düzenlemeler, mevzuatlar, toplu sözleşmelerimiz, toplumsal baskılara rağmen bu sorun halen devam ediyor. Bu konuda zihniyet değişimine ve dönüşümüne ihtiyacımız var” dedi.

Çalışma hayatının pek çok düzenlemesinde, reformunda öncülük yapan HAK-İŞ’in şiddeti önleme konusunda da liderlik ve önderlik yapacağını hatırlatan Sorkun, “Önce kendi çalışanlarımız, sonra örgütlü olduğumuz işyerlerinde, sonra toplumda, evimizde, ailemizde şiddete yönelik bir mücadeleyi bir milli mesele olarak ortaya koyacağız. Şiddetin olduğu yerde barış, verimlilik ve gelecek yoktur. Şiddetle mücadeleyi bir gün olarak değil hayat boyu mücadele olarak görüyoruz” diye konuştu.  Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de önemli bir toplumsal sorun niteliğinde olan, vicdanları kanatan kadına yönelik şiddeti, insan hakları ihlali olarak değerlendirdiklerini ifade eden Sorkun, “Aile ve şiddet kavramlarının bir arada kullanılmasını, neredeyse deyim haline gelmesini, kendi toplumumuzun tarihsel kültürü ve yaşam biçimi göz önüne alındığında doğru bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz.  Bizim toplumumuzun ve ülkemizin mayasında şiddet yoktur diyoruz. Bununla birlikte, zihinsel bir dönüşüme ihtiyaç olduğunun da bilincindeyiz. Toplumsal dokunun ve özellikle de temel yapımız olan aile yapısının korunması için azami dikkatin gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu çerçevede; başta İçişleri Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere kamu ve sivil toplum kuruluşlarına, kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarından ve son dönemde yapılan yasal değişiklerden dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu. REYHAN BÜŞRA ARDAÇ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Uşak CHP İl Başkanı Akgün, Mumcu'yu...
CHP Uşak İl Başkanı Koray Akgün, geçtiğimiz gün, 30’ıncı ölüm yıldönümü nedeniyle anılan ve...

Haberi Oku