Anadolu'nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı'nın da yer aldığı Aizanoi Antik Kenti'ndeki yaşama dair izler gün yüzüne çıkarılıyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 2012'de dahil edilen Aizanoi Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPU) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu, Kütahya Valiliği ve Kütahya Müze Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülüyor.

- "Kültür sanata destek vermeyi ana strateji olarak belirliyoruz"

Antik kentte basın mensuplarına açıklamada bulunan Gürok Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, grup olarak mottolarının "Sınırsız düşün, cesur davran, iyi yap." olduğunu anlattı.

Bu motto çerçevesinde stratejilerini yönlendirdiklerini belirten Argat, "İyi yap derken sadece işlere değil, insana, çevreye, doğaya karşı ne yapıyorsak iyi yapmanın peşindeyiz. Buradan yola çıkarak da kültür sanata destek vermeyi biz kendimize bir ana strateji olarak belirliyoruz." dedi.

Argat, turizm çeşitliliğini de önemsediklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"Kütahya turizm anlamında şanslı. Çünkü Aizanoi gibi bir tarihi eserimiz var ve bu Kütahya'yı rekabette farklılaştırıyor, ayrıştırıyor. Çok önemli bir değer. Bu toprakların geçmişini, tarihini gün yüzüne çıkarmayı önemli buluyoruz. Bununla birlikte Kütahya'nın turizm potansiyelinin artırılması anlamında da kıymetli buluyoruz. Biz 2020'den itibaren bu bakışımızla Aizanoi Antik Kent kazı çalışmalarına sponsor oluyoruz ve sponsorluğumuzu devam ettiriyoruz."

- "Burada bir ekosistemin oluşması kıymetli"

Kazı çalışmalarında çok önemli aşamaların kaydedildiğine işaret eden Argat, "Burası bir turizm destinasyonu ve planlı olarak gelmeniz gerekiyor. Yakın gelecekte buranın gerçekten bir çekim alanı olacağını biliyoruz. Burada bir ekosistemin oluşması kıymetli. Kazının ortaya çıkmasıyla birlikte çevre düzenlemesi, çeşitli ihtiyaçların burada uygun şekilde karşılanması, projenin devamında mutlaka planlanacak." diye konuştu.

Esin Güral Argat, Aizanoi'nun UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde geçici değil, kalıcı olmasını istediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Burası Efes'ten sonra ikinci büyük antik kent olarak geçiyor. Özel sektörün bu tür alanlarda öncü olması gerekiyor ve bizim arzumuz özel sektördeki diğer şirketlere, kurumlara örnek olmak. Desteklerin artması gerekir. Kültür ve Turizm Bakanlığımız çok önemli çalışmaları yapıyorlar. Ancak tek başına hiçbir yerde de bırakılmamalı. Her zaman için kamu, özel sektör, STK işbirliği kültürünün yayılması gerekiyor. Bunun en iyi neticelerini burada görüyoruz."

- Aizanoi'ya her yıl ziyaretçi sayısı artıyor

Her yıl daha çok yerli ve yabancı turistin Aizanoi'yi ziyaret ettiğini aktaran Argat, şu bilgileri verdi:

"Gürok Grup olarak Aizanoi'yi tanıtma konusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın meyvelerini verdiğini görüyoruz. 2023 yılında Aizanoi Antik Kenti'ni ziyaret eden kişi sayısı 2020 yılına göre yüzde 143,71'lik artışla 44 bin 842'ye ulaştı. Pandeminin de dahil olduğu 3 yıl gibi bir sürede bu denli artışı oldukça olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Kütahya'yı turistik ve kültürel zenginlikleriyle de tanınan bir marka şehir haline getirme vizyonuyla çalışmaya devam ediyoruz."

- 2 bin yıl öncesine ait eserler gün yüzüne çıkarıldı

Antik kentte tarihi milattan önce 3 bine dayanan tiyatro, stadyum, agora ve Anadolu'daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, iki hamam, dünyanın ilk ticaret borsa binası, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde ikisi ayakta kalmış beş köprü, iki agora, gymnasium, Meter Steunene kutsal alanı, nekropoller, antik bir bent, su yolları ve kapı yapıları bulunuyor.

Gürok Grup desteğiyle süren Aizanoi Antik Kenti kazı çalışmalarında bugüne kadar 2 bin yıl öncesine ait, 2 metre 10 santim yüksekliğe sahip erkek heykelinin yanı sıra Yunan mitolojisinde aşk tanrısı olarak bilinen "Eros" ile şarap tanrısı "Dionysos" ve yarı tanrı "Herakles"in heykel başları gün yüzüne çıkarıldı.

Kazılarda ayrıca Romalı kadınların kullandıkları farklı renklerde allık, farlar ve çok sayıda parfüm şişesi bulundu.

AA

Editör: Zülal Karadedeli