Terziler sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada el arabasının yaklaşık 125 yaşında olduğunu ve  yapımına 1887 yılında başlanıp 10 yıl sonra 1897 yılında hizmete alınan Uşak - İzmir demiryolu hattının yapımında kullanıldığını ifade etti.

Terziler  yaptığı açıklamada antika el arabası hakkında  şu bilgileri verdi; “ Tamamen el yapısıdır. Hiç bir yerinde kaynak kullanılmamıştır. Cumhuriyet döneminde Eşme-Ahmetler arası demir yolu bakım ihalesini Kazım Kulalı almıştır. Uzun yıllar bu el arabasını kullanmış, daha sonra da abisi Mehmet Kulalı'ya vermiştir. Ondan da oğlu Süleyman Kulalı'ya geçmiştir. Şu anda Salihli'de ikamet eden Hacı Süleyman Kulalı ağabeyimiz de bu antika el arabasını Takmak Kültür Evine bağışlamıştır. El arabasının bugün sadece kasası yoktur. Ona bir kasa ilave ederek Kültür Evimizde sergileyeceğiz. Bu eseri Kültür Evimize kazandıran Hacı Süleyman abimize çok çok teşekkür ediyoruz. “

WhatsApp Image 2023-05-22 at 12.10.09

Terziler ; “Özellikle Ulubey Kanyonu ile Kula yanık ülke arasında gidip gelen turist gruplarının köyümüze giriş çıkış yapmalarını istiyoruz. Daha uygun bir yer buluncaya kadar müzemiz bu mekanda ziyaretçilerimize açık kalacaktır. Müzemize eser veren binamızın bu hale gelmesinde emeği geçen bütün çalışanlara, bizleri müze açma konusunda teşvik eden, maddi ve manevi destek veren bütün dostlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Dedi.

“EŞME- TAKMAK KÖYÜ TARİH- ETNOGRAFYA KÜLTÜREVİ”

Müzede 4 reyon bulunuyor;  Dokuma grubu, dokuma ile ilgili bütün araçlar. Evlerde kullanılan eşyalar, çanak, kaşık, radyosundan tutun da dikiş makinasına kadar. Mutfak eşyaları ev eşyaları, tarım araçları, her türlü tarım aracı. Bir bölümü de köyün tarihini içeren Kuvayı Milliyecilerin bulunduğu, Kuvayı Milliye odası diye ayrılan bölüm.

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ