UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Projede otopark olarak inşa edilen yerde meydana gelen çökme bir anda gündeme oturmuştu. 
İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şube Başkanı Ümit Alp konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede Haziran ayında meydana gelen olaydan sonra orada ciddi anlamda bir çalışma görmediğini söyledi. 

Whatsapp Image 2024 07 03 At 15.55.27 (1)
Betonun bir bölümünün kesinlikle temizlenip yeniden kalıp çakılması gerektiğini söyleyen Alp bir kısmında ise takviye demir, eski betonla yeni betonu bağdaştırmak için kullanılacak bazı kimyasallar ve kalıpların kuvvetlendirilmesi yöntemiyle kurtarılabileceğini ifade etti. 
“İLK PROJE YEMYEŞİLDİ ŞİMDİ BETON DAHA FAZLA”

Whatsapp Image 2024 07 03 At 15.55.25 (2)
Çökme yaşanan inşaat alanının yer altı otoparkı olacağını ve toprak kaplama yapılarak üstünün yeşil alan olarak kullanılacağını söyleyen Alp projenin nasıl değişime uğradığını şu şekilde anlattı ; “ Bundan 10 kusur yıl önce bir proje taslağı vardı orada her yer yemyeşildi, sonra bu proje değişti beton ağırlıklı bir yapıya dönüştü. Kent Park gitti Millet Bahçesi geldi. İlk önceleri projede olmayan bir çok yapı ortaya çıktı, bütünlük kısmı kaldırıldı, içinden yollar binalar vs. derken tek parça bir park değil de birkaç parkın olduğu bir alan haline geldi. İlk proje taslağıyla şu ankinin arasında dağlar kadar fark var.  Zamanındaki idareci arkadaşlar buralardaki okulları kaldırmadan önce bence yeterli analiz yapmadılar. Okulların taşındığı bölgelerde ölümlü trafik kazaları meydana geldi. Son duruma baktığımızda alan daha çok kafeteryalı, binalı, daha çok betonlu bir yapıya dönüşmüş durumda” dedi. 
“BÖYLE GİDERSE 2 YILA ANCA BİTER”

Whatsapp Image 2024 07 03 At 15.55.26 (1)
Projenin çok özel ve düzenli olmadığını iddia eden ve Alp inşaatın bir kısmının TOKİ marifetiyle ihale edildiğini hatırlatan Alp projede bir değişiklik olmasını beklemediğini söyledi. Alp projenin neden uzun sürdüğünü ve hala bitirilemediğini ise şu şekilde açıkladı: “Yanılmıyorsam  Mart ayının başında projenin bitmesi gerekiyordu.  Tam bir şey söylemek mümkün değil çünkü projenin tüm detaylarına hakim değiliz ama bu yapım hızına bakılırsa inşaatın bitimi 1,5 - 2 yıl daha sürebilir” şeklinde konuştu. 

Whatsapp Image 2024 07 03 At 15.55.27

Whatsapp Image 2024 07 03 At 15.55.27 (2)
 

Muhabir: DUYGU BEKMEZCİ