“ŞEHİT EDİLDİKTEN SONRA 3-4 GÜN GÖMÜLEMEDİ”

WhatsApp Image 2023-05-11 at 09.27.02 (1)

Uşak Mende (Kaşbelen) Köyünde ikamet eden Osman Cin (73) Yunanlılar tarafından Mende Köyünün hemen dışında şehit edilen Yusuf’un hikayesini şu şekilde anlattı; “ Bize 3-5 kilometre uzaklıktaki Çınar Köyü var orada İnce’nin Mehmet diye biri vardı Mehmet Kaya derdi ki burada şehit edilen kişi 3-4 gün meydanda sonra  ben gömdüm.  Ona sordum nasıl olduğunu; ‘Orada çok büyük bir azat ağacı var Yunanlılar onun dibinde silahların, araç gereçlerine bakım yaptıktan sonra Yusuf  öncü birliği dereye doğru gönderiyor dere tabi iki minare yüksekliğinde bir yer, öncü grup derede sıkışınca haber göndererek Yusuf’un kendilerini yanlış yönlendirdiğini öldürülmesini istiyor ve Yusuf’u orada şehit etmişler.”

WhatsApp Image 2023-05-11 at 09.27.01

“OĞLUMUN RÜYASINA GİRDİ, MEZARINI YENİLEDİK”

Osman Cin önceden şehidin mezarının çok kötü durumda olduğunu söyledi. Cin, 2000 yılında şehidin mezarını nasıl yenilediklerini ise şöyle anlattı; “ Aradan yıllar geçti 2000 yılında oğlumun biriyle biz oraya gittik baba burası nedir dedi ben de oğlum mezar bu dedim. Oğlum gece rüyasında Yusuf’u görüyor, Yusuf bana neden bakan yok diye bağırıyor diye. Ben de hemen ertesi gün Uşak’tan kireç, çimento, çivi aldım ve oğlanlarla beraber mezarını yaptık. Ben 1974 yılında orada patoz (tahılı döven, tohumları sap ve kabuğundan ayıran, tarım aleti) ederken bir mezar yazısı görmüştüm “Burası Mezar Değil Bir Kalptir Atan, Yunanın Şehit Ettiği Yusuf Burada Yatar” bu yazıyı da mezar taşına yeniden yazdırdım. Aradan 10 yıl geçti 2010 yılında beni dağlarda aradılar buldular, Yusuf’un çok yakınlarıymış benimle görüşmek istediler, görüştür mezar için kaç para harcadıysam ödemek istediler ben almadım, çok memnun oldular.

WhatsApp Image 2023-05-11 at 09.27.02

“YUNAN CANININ DERDİNE DÜŞTÜ”

Mende köyü sakinlerinden İbrahim Keleş (65) olay hakkında büyüklerinden duyduklarını şu şekilde anlattı; “Yunanlar onu rehber olarak tutmuşlar, Simavlı olduğunu biliyoruz. Köyümüzün hemen dışında Yunan askerini  kepeze yönlendiriyor, bunun üzerine Yunan komutan Yusuf’u orada şehit ediyor. Dereye giren Yunan birlikleri canlarının derdine düşüyor ve eşyalarını bırakıp kaçıyorlar. Büyüklerimiz oralardan kasalarla  mermi ve değişik eşyalar getirdiklerini anlatırlardı.”

WhatsApp Image 2023-05-11 at 09.27.01 (1)

Ali Acar(89) da konuya ilişkin yaptığı konuşmada Yusuf’un Yunanlar tarafından kılavuz olarak görevlendirildiğini ancak Yusuf’un onları ters yöne yönlendirmesinin ardından şehit edildiğini söyledi. Yakınlarının mezarını götürmek istemediğini aktaran Acar akrabalarının da mezarı ziyaret etmek için geldiklerini ifade etti.

ÖZEL HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ

Editör: Zülal Karadedeli