EKMEK YAPIM VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
 

Depremzede Çift Evlendi Depremzede Çift Evlendi

ALİ ARASLI /// Mende köyünde üretim yapan Ar Mende Ekmeğin sahipleri 70 yaşındaki Nesli Caran, oğlu Şerif Caran, gelini Ümmühan Caran ve torunu İbrahim Caran tarafından yapılıyor.  Özüne uygun olarak yapılan ve taş değirmende çekilen tam buğday unu, diğer adıyla kara değirmen unu için buğdayı kendisi eken Caran ailesi, ekmeğin yüzde 100 organik olması için yoğun bir çalışma ortaya koyuyor. 

Buğday taneleri içinde olan kara un, klasik bir şekilde eleniyor. Elekte kalan buğday taneleri, yüzde 100 organikliğin işareti olarak karşımıza çıkıyor. Ekşi maya, tuz, su ve tam buğday ununun karışımını, Ummuhan Caran hamura dönüştürüyor. Taş fırında pişen tam buğday unlu ve ekşi mayalı ekmek, hafta 1 gün talep eden müşterilere yapılıyor. 


Fiyatı çok uygun olan ve özel seri ekmek statüsündeki lezzetli ve sağlıklı ekmeği, şeker ve tansiyon hastaları yoğun bir şekilde tercih ediyor. 70 yaşındaki Nesli Caran, asırlık kara buğday unu ekmeğinin kendi dedesinin ve ninesinin dönemden beri var olduğunu belirterek, "Ben kendi annemden, anne annemden, dedemden ve büyüklerimden bu ekmeği yapmayı öğrendim. Onlar da, kendi büyüklerinden ekmeği böyle yapmayı öğrenmişler. Osmanlı döneminden beri bu bilinen bir gelenek bu ve orijinal ekmek bu şekilde yapılıyor. Ben, oğlum, gelinim ve torunlarım yaklaşık 12 yılı aşkın süredir burada ekmek üretiyoruz. Tabii bunun evveliyatı da var. Önceleri kendi evimizde ev tipi denen kara fırınlarımız vardı. Şimdi tabii bu küçük geliyor ve biz gelenek olan ekmeğimizi üretip, kent merkezindeki vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz” dedi. 

70 YAŞINDAYIM HALA ÇALIŞMAKTAN KEYİF DUYUYORUM
70 yaşında hala çalıştığını ve çalışmayı çok sevdiğini belirten Nesli Caran, gelini ve oğluyla hala canla başla çalışıyor. Ocağı gözümüzün  önünde yakan, közleri kürekle çıkarıp dışarıda kış için yakıt haline getiren, ekmeğe şekil veren ve fırının bel kemiği gibi olan Nesli Caran,  “Ben çalışmayı çok seviyorum, oğlum, gelinim ve torunlarım da bu işi severek yapıyorlar. Gençlere tavsiyem bu işleri öğrensinler ve gelecek kuşaklara taşısınlar” diye konuştu.


TASTAMAM BUĞDAY EKMEĞİ
Ümmühan Caran da, “Hep birlikte burada taş değirmende öğütülen esmer renkli undan ekmek yapıyoruz. Bunun adı tam buğday ekmeği değil, tastamam buğday ekmeği. Çünkü içinde hiçbir katkı yok ve yüzde 100 ekşi mayalı. İçinde sadece ekşi maya, su, tuz ve kara değirmen buğday unu var. Bu ekmeği tertemiz ellerimizle, özenerek yapıyoruz. Taş fırında, odun ateşinde pişen bu ekmeğin asırlar önce atalarımız tarafından yapılan ekmek olduğu ifade edilir. Hiçbir şekilde dokunmaz, rahatsız etmez, tam bir mide ve sindirim dostu bir ekmektir. Böylesine güzel ve yararlı bir geleneğin ürünü olan kara değirmen unu buğday ekmeğini, günümüz koşullarında yapmak ayrıca gurur verici” diye konuştu. 


YAPTIĞI İŞİ SEVMESİ VE AİLENİN DESTEĞİ GÜZEL SONUÇLAR DOĞURUYOR
Uzun yıllar dokumacılıkla uğraştığını belirten Şerif Caran da yıllar sonra atalarının evde yaptığı ekmeği üreterek hayatını idame ettirmeye başladığını ifade etti. Annesi, eşi, çocukları, yeğenleri ve aile fertleriyle birlikte çalıştıklarını dile getiren Şerif Caran, “Tam buğday ekmeğini üretmek, beyaz una göre biraz daha zor ve meşakkatli. Çünkü ekşi maya ile ekmeğin mayalanması, hamurunun kıvanın tutulması ve pişirme ayarı biraz daha farklı. Yıllardır yaptığımız için bize çok  zor gelmiyor bu durum. Asırlık bir geleneği, odun ateşiyle beslenen taş fırınımızda yaşatıyoruz. Tabii bu işi yaparken en büyük desteği ailemden alıyorum. Bir birimize destek olmamız ve yaptığımız işi sevmemiz, ortaya güzel sonuçlar çıkarıyor” ifadesini kullandı. 


1 HAFTADAN FAZLA RAF ÖMRÜ VAR, DOKTORLAR AĞIRLIKLI OLARAK ALIYOR
Müşteri potansiyeli hakkında da bilgi veren Şerif Caran, şöyle konuştu: “Öncelikli müşteri bizleriz, çünkü evimizde bu ekmeği yiyoruz. Köyümüzde de kara buğday ekmeğinin kemik bir müşteri kitlesi var. Bu ekmeği ağzının tadını bilenlerin yanı sıra; doktorlar, sağlık çalışanları, öğretmenler ve şirket yöneticileri ağırlıklı olarak talep ediyor. Ekmeğimiz serin bir yerde muhafaza edilmesi durumunda 1 haftadan fazla, aşağı yukarı 8 ila 10 gün dayanıyor. Fiyat olarak da çok uygun bir rakamdan satıyoruz. Büyük köy tipi ve beyaz unla üretilen ekmek 20 TL ve bizim 1 kilogramlık kara değirmen buğdayı ekmeğimiz de aynı fiyatta. Çok pahalı değil, sadece bir süre alışmak lazım ve damak alıştıktan sonra illa bu ekmeği arıyor”. Öte yandan Şerif Caran’ın yeğeni İbrahim Caran da, henüz lise 1’de öğrenci olduğunu ve tatillerde fırsat buldukça amcasına ve babaannesine yardımcı olarak fırıncılığı öğrendiğini ifade etti.