UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Murat Dağı’na 2017 yılında geldiler 2020 yılında kovaladık, 2021 yılında geldiler kovaladık, 2022’de geldiler şimdi kovaladık, 3 yıl sonra geldiklerinde yine kovalayacağız”   diyen Akçura ; “Biz artık korumaktan çıkıp artık doğrudan doğruya bu işi kökten çözmek istiyoruz,  enerjimizi buna harcayacağız.  Buralar su alanı, burada hangi maden açılırsa açılsın direk olarak suyu hedef alıyor.  O zaman kökten çözüm bütün maden ruhsatları iptal edilsin” şeklinde konuştu.  

WhatsApp Image 2023-10-25 at 11.29.37

DERDİMİZ MURAT DAĞINI MADENCİLERDEN KURTARMAK

Platform olarak Murat Dağı’nın madenlere kapalı alan olarak ilan edilmesini istediklerini söyleyen Akcura; “Buna hizmet edecek ne varsa…Sit alanı ilan edilmesi olabilir, doğal koruma alanı olabilir. Milli Park olabilir, bunların hangileri işimize yarayacaksa kullanılması ve gerekli çalışması yapılması. Bizim derdimiz bu.” Dedi.

WhatsApp Image 2023-10-25 at 11.29.37 (1)

SÜREÇ MÜLKİ İDARELER ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLMELİ

Murat Dağı’nın Milli Park ilan edilmesi için herkesin başvuru yapabileceğini hatırlatan  ancak bunun takibinin muhakkak mülki idareler tarafından yapılması gerektiğini ifade etti. Akcura konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Biz öncelikle bu işlerin  Uşak Valiliği olmak üzere resmi kurumlar tarafından başlatılmasını ve sürecin bunlar üzerinden devam ettirilmesini istiyoruz. Çünkü bu kararı verecek olan sonuçta Cumhurbaşkanı. Bu karar için bastıracak olanlar da Orman Bakanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı. Milli Park ilan edilmesi Orman Bakanlığının yetkisi altında, koruma alanı ilan edilmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkisinde. Bunlardan dolayı da evet bunun başvurularını önümüze bakıp yol haritasını belirledikten sonra biz yapacağız. Hem biliyorsunuz platformun yürütme kurulunda tüzel kişilikler var, bu tüzel kişilikler üzerinde biz başvuruları yapacağız ama yetmez aynı zamanda resmi başvuruların da bu kurumlar üzerinden yapılmasını talep edeceğiz.”

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ