UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Güneşten gelen ultraviyole (UV) ve kızılötesi ışınlardan ancak güneş gözlüğü kullanarak korunabileceğimizin altını çizen Yüksel; “Güneş gözlüğü kullanmıyorsak ya da güneş gözlüğü seçimi yanlış yaparsak, gözlerde belirli problemlerin oluşması kaçınılmazdır. Güneşin direkt olarak göz ile temas etmesi durumunda kuruluk, kaşıntı ya da ağrı problemleri kısa bir süre içerisinde kendisini göstermeye başlayabilir” dedi. 

Whatsapp Image 2024 07 03 At 14.06.54

Doğru cam rengi seçimi yapılmamış olan gözlükler ya da gözlüklerini kullanmayan kişilerde kornea üzerinde lekeler ya da belirli oranlarda görme kayıpları olabildiğini hatırlatan Yüksek: “Güneş gözlüklerinde onlarca farklı model ve binlerce farklı ürünü yer alıyor. Bazı ürünler birbirlerine birçok yönden çok fazla benzerler. Bu sebeple de seçim yapmak oldukça zor olacaktır. İnsanlar genel olarak çerçevelerine, yüzlerinde nasıl durduğuna ya da sağlamlığına bakarlar. Ancak Işınların gözlerimize gelmemesi için kullanılan gözlükler ne kadar güzel gözükürse gözüksün bu görevini yerine getirmiyorsa hiçbir anlam ifade etmezler. Göz hastalıklarından insanları korumayan ya da istenen kalitede bir görüntü sunmayan gözlüklerin hiçbir zaman satın alınmaması gereklidir.” İfadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 07 03 At 14.06.52

Güneş gözlüğü alacak vatandaşlara önemli uyarılarda buluna Yüksel; “Bizim müesseselerimizde bulunan güneş gözlüklerinin hepsi en açık renginden en koyu rengine kadar hepsi ultraviyole filtrelidir. İnsanlar modayı da takip ederek güneş gözlüklerini alıyorlar. Güneş gözlüklerinde kesinlikle ama kesinlikle bir optisyenlik müessesinden alınması gerekiyor. Çarşıda pazarda 10 liraya 20 liraya 50 liraya gözlükler satılıyor. Bunları kesinlikle tercih etmesinler çünkü camları atık plastik ürünlerden yapılıyor, onlar da erken yaşta katarak olmaya sebep olabilir. Ama bizim camlarımızı kesinlikle plastik ürün değildir CR 39 denilen hammadden yani çamur reçinesinden yapılır. Organik camdır. Bunların çok çeşitli kaplaması  oluyor. Anti-refle kaplama oluyor, polarize kaplama oluyor.  Polarize özellikle ama özellikle yansımayı ortadan kaldıran bir özellik olduğu için polarize almalarını tavsiye ederiz” dedi.
Numaralı gözlük alanların tercihleri noktasında kişilerin yüz şekillerine göre modeller beğendiklerini anlatan Yüksel; “ Yuvarlak yüz hatlı olan insanlar köşeli gözlük kullanırlarsa şekil itibariyle daha düzgün gözükür, daha uzun ince yüz hatlarına sahip olanlara oval yada yuvarlak kesim  tavsiye edilir.  Ama özellikle çocuklarda kesinlikte yuvarlak çerçeve tavsiye edilir. Çünkü görüntüyü kaçırmadığı gözde boşluk vermediği için yuvarlak çerçeve çocuklar için çok önemlidir. Yetişkinler dikkat edebiliyor ama çocuklar dikkat edemediği için tavsiyemiz çocukların yuvarlak çerçeve kullanması yönündedir” ifadelerini kullandı. 
Yüksel vatandaşlardan göz sağlıkları için yılda en az bir sefer çocuklarda altı ayda bir göz muayenesi olmalarını ve gözlüklerini kontrol ettirmelerinin önemli  olduğunu belirtti. 

Muhabir: Zülal Karadedeli