CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Afyonkarahisar ve Uşak Belediyesi’nde alınan Afgan ve Suriyelilere 15 bin TL’lik nikah ücreti hakkında konuştu. Özel, “Suriyeli meselesi yerel yöneticilerin çözebileceği bir mesele değil. Nikah kıymamakla Suriyelileri memleketlerine yollayamazsınız” dedi.
Özel, Habertürk’te katıldığı programda, Arapça ilan ve tabela kararı hakkında da, şöyle konuştu:
“O tabelada ne yazdığına bakmak da lazım. Bir insanın anadilinde aldığı hizmeti anlamasını kolaylaştırıyorsa bu bir haktır. Ben belediye başkanlarımı da uyardım. Etkileşim alacağım diye artık Arapça tabelalara karışmayın. Arapça Kur’an dilidir, halk incinir. Gidip de belediye başkanı eliyle o tabelayı indirmemeli” ifadelerini kullandı.
UŞAK VE AFYONKARAHİSAR’DA AFGAN VE SURİYELİLERE DAHA PAHALI NİKAH
Öte yandan bir süre önce Afyonkarahisar Belediyesi, Afgan ve Suriyelilere nikah ücretlerini yükseltme kararı aldı. Bu karardan bir süre sonra Uşak Belediye Başkanı CHP’li Özkan Yalım da aynı maddeyi belediye meclisi gündemine ekletti. CHP grubunun oylarıyla, Uşak’ta Afgan ve Suriye uyruklu vatandaşlara nikah ücreti 15 bin TL oldu. 710 TL olan nikah ücretinin bu seviyeye çıkmasıyla, kentte Afgan ve Suriyeli meselesi çözülmek istendi. Uşak İl Müftülüğü de yabancı uyrukluların evlilik işlemlerini belediyeden başka kurumun yapmayacağını bildirdi.

HABER MERKEZİ

Editör: Zülal Karadedeli