CHP’li Özkan Yalım, 31 Mart’ta seçildikten sonra, bir süre önceki dönemde görev yapan belediye yönetiminin eksiklerini ve afaki harcamalarını gündeme getirdi. Sözcü, Halk TV ve benzeri medya kuruluşlarına demeçler veren Yalım, önceki dönem belediyenin borçlarını da alacaklarından düşmeden, belediyenin girişine astırdı. Yalım, 30 Nisan 2024 Salı günü, Halk TV’den Kayda Geçsin programına da katıldı. Şule Aydın, Timur Soykan, Murat Ağırel ve Barış Pehlivan’a konuşan Yalım, kendisini şok eden bir harcama detayına değindi. Yalım, önceki dönem belediye yönetiminin, Uşak’ın Kurtuluşu’nun 100. Yılı nedeniyle yaptırdığı “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” temalı bronz broşun 500 adet basıldığını ve 750 bin TL ödeme yapıldığını aktardı. Söz konusu harcamanın kendisini şok ettiğini öne süren Yalım, şu ifadeleri kullandı:
“Beni şok eden ve basında da yer alan bir madalyon var. Koltuğa oturduktan sonra ilk verileri gördüğümde beni şok eden bir konuydu bu. 500 adet madalyon basılmış toplam 750 bin TL’ye. Uşak’a gelen bürokratlar ve milletvekillerine hediye etmek amacıyla basılmış. Hediye hediyelik. Bu kadar net söyleyelim.  Yemek organizasyonları, ses ve ışık sistemleri kiralanan araçlar ve otobüsler. Çok üzülerek söylüyorum aynı kanala ben de çıktım. Eski belediye başkanı çıktığı yayının parasını kendi cebinden değil, kasadan ödetmiş. Arkadaşlar kontrol ederken bunu yayınlayacaklarını ve kamuoyu ile paylaşacaklarını söylediler. Ben eski başkanı aradım ve bunun belediye bütçesinden ödenmesini istedim. Kendisi kabul etmedi ve bunu kamuoyu ile paylaşacağımı kendisi biliyor.”
AÇIKLAMASININ 40’I ÇIKMADAN İMAMOĞLU’NA AYNI BROŞU HEDİYE ETTİ
Bu açıklamanın üzerinden 39 gün sonra, Özkan Yalım, aynı broşu İBB Başkanı CHP’li Ekrem İmamoğlu’na hediye etti. 31 Mart yerel seçimlerinden önce bazı sosyal medya hesaplarında Ekrem İmamoğlu’nun görmek istemediği isimler arasında gösterilen Özkan Yalım, Tarihi Kentler Birliği seçimi için İstanbul’a gitti. Yalım, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na daha önce eleştirdiği ve kendisini şoke eden broşun bir örneğini hediye etti. 500 adet basılan broşun 1 tanesi de İmamoğlu’na hediye olarak verilirken, beraberinde Eşme kilimi de takdim edildi. 

Muhabir: ALİ ARASLI