Uşak Belediye Başkanı ve AK Parti adayı Mehmet Çakın, gazetemizin daveti üzerine geldiği büromuzda gündeme dair açıklamalar yaptı. Önceki gün gündeme gelen Uşak Belediyesi’nin borçları hakkında bilgi veren Uşak Belediye Başkanı Çakın, borcun devraldığı dönemin şartlarına göre 4’te 1’e düştüğünü ifade etti. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Ege’de Yenigün Gazetesi ve egedeyenigun.com ekibinin daveti üzerine büromuzu ziyaret etti.

Burada gündeme dair bazı açıklamalarda bulunan Başkan Çakın, Uşak Belediyesi’nin borcunun 1 milyar 200 milyon TL dolaylarında olduğunu aktardı. Uşak Belediyesi’ne ait 3 farklı şirketin de bulunduğunu belirten Başkan Çakın, bunların içinde sadece UTAŞ’ın geçmiş dönemlerden kalan borcunun olduğunu söyledi. Personel ve madencilik üzerine çalışan diğer şirketlerin her hangi bir borcunun olmadığını aktaran Çakın, şöyle söyledi:

“Belediyemizin şirketleriyle beraber borcu 1 milyar 200 milyon TL. Ben göreve geldiğimde dolar bazında bizim borcumuz 4 kat daha fazlaydı. Şu anda borcumuz oluşan enflasyon ortamında ve yapılan çalışmalar nedeniyle reelde düştü. Benim aldığımda borçlu olan UTAŞ’ın esnafa yapması gereken ödemeleri yaptık. Bankalara kalanlarla beraber yaklaşık 100 milyon TL gibi bir borç var. Diğer şirketlerimizin her hangi bir borcu yok”.

Mehmet Çakın Yenigün

“BELEDİYE SOSYAL TESİSLERİNİ PARA ODAKLI DEĞİL, VATANDAŞA HİZMET ODAKLI GÖRÜYORUZ”

Uşak Belediyesi’nin son dönemlerde sayısı 8’i bulan sosyal tesisleri hakkında konuşan Başkan Çakın, bu mekanlarda, kaliteli ve uygun fiyata restoran hizmeti verdiklerini söyledi. Uşak Belediyesi’nin sosyal tesislerinin piyasaya koşullarına göre çok uygun olduğunu dile getiren Başkan Çakın, şöyle konuştu:

“Belediyemizin sosyal tesislerini belli bir kalite ve prensipte çalıştırmaya devam ediyoruz. Göreve geldiğimizde 3 tesisimiz vardı. Bir tesis atıl vaziyetteydi ve bizler bu sayıyı yeni inşa ettiğimiz Dikilitaş Millet Bahçesi, Karağaç Gençlik Merkezi ve Çocuk Kent gibi alanlar ada kurduk. İhtiyaç duyulan yerlere bu hizmeti götüreceğiz. Sosyal tesislerde lezzetli ve kaliteli yemekler yapıyoruz. Vatandaşımız buradan çok memnun ve hep olumlu geri dönüşler alıyoruz. Sosyal tesislerimizde çay ve kahvenin yanı sıra, yemek çeşitlerimiz var. Pizza ve hamburger de yapıyoruz. Hatta pizzamızı çok beğeniyorlar. Bu mekanlarda kar odaklı çalışmıyoruz ve tamamen vatandaş hizmet odaklı hareket ediyoruz. Bu işletmelerimiz zarar etmeden kendi kendini çevirse bizim için en büyük kazançtır.”

“ÇOCUK KENT, BUGÜNE KADAR UŞAK’TA YAPILANLARI AŞTI VE RESTORAN HİZMETİ VERECEĞİZ”

Uşak Belediyesi’nin önceki gün hizmete açtığı Çocuk Kent hakkında konuşan Başkan Çakın, projenin Uşak’ı aştığını söyledi.

125 bin metrekarelik bir alanda çocukların ve gençlerin de zaman geçireceği bir yatırımın hayata geçtiğini belirten Başkan Çakın, şöyle devam etti:

“Çocuk Kent, bugüne kadar Uşak’ta yapılan benzer çalışmaları aştı diyebiliriz. Burada 15 bin metrekarelik bir gölet oluşturduk. Seyir terası, zipline, macera parkuru, köprüler, çocuklar ve gençlere yönelik çağın gerektirdiği bilim merkezlerimizi bu alana kurduk. 40’a yakın aktivite alanımız var. Ayrıca burada 2 farklı sosyal tesisimiz bulunuyor. Sosyal tesislerimizden birini ilerleyen günlerde tam anlamıyla kuracağız. Bu tesisimizden birinde uygun fiyata ve kaliteli restoran hizmetini vereceğiz. Tesislerimizi kısa bir süre sonra hizmet açmayı planlarımıza aldık”.

HALİL ASLAN / BAYRAM ALİ KELEŞ

Editör: Çiğdem Turan